20170406 1059556 kwietnia odbył się finał Warszawskiego Konkursu Wiedzy Realioznawczej o Krajach Niemieckiego Obszaru Językowego Dreimal Deutsch. W tym roku była to już piąta edycja konkursu, organizowanego przez Instytut Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz nasze Liceum.

Głównym partnerem konkursu – podobnie jak w latach ubiegłych – jest Wydawnictwo „Nowa Era”, a patronat honorowy sprawują: Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Burmistrz Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy Tomasz Kucharski, Ambasada Republiki Federalnej Niemiec, Ambasada Szwajcarii, Ambasada Austrii, Austriackie Forum Kultury oraz Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowań językiem niemieckim, podnoszenie poziomu wiedzy z zakresu realioznawstwa krajów niemieckiego obszaru językowego, kształtowanie postawy tolerancji i akceptacji wobec innych narodów, ich kultury i języka, budowanie poczucia wspólnoty i prawdziwej integracji w obrębie Unii Europejskiej, integracja młodzieży oraz rozwijanie kompetencji lingwistycznej i interkulturowej uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

W uroczystej finałowej gali Dreimal Deutsch wzięli udział między innymi: pan Paweł Moras z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, przedstawicielki Ambasady Niemiec oraz Ambasady Austrii, prof. Robert Małecki i prof. Anna Górajek z Instytutu Germanistyki UW w Warszawie, pani Agata Szymczyk prezes Rady Rodziców naszej szkoły, nauczyciele języka niemieckiego przygotowujący uczniów do konkursu oraz dyrektor naszego liceum, pani Marzenna Zaworska.

Do tegorocznego finału konkursu zakwalifikowało się sześć drużyn z następujących liceów ogólnokształcących: XXVII LO im. Tadeusza Czackiego, XLIX LO im. Johanna Wolfganga Goethego, XCIX LO im. Zbigniewa Herberta, XVIII LO im. Jana Zamoyskiego, XL LO im. Stefana Żeromskiego oraz IV LO im. Hetmana Stanisława Żółkiewskiego w Siedlcach. W pierwszej rundzie sześć drużyn pracujących w czteroosobowych zespołach odpowiadało na pytania dotyczące architektury, historii, geografii oraz kultury Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Do ścisłego finału zakwalifikowały się cztery drużyny, które dzielnie walczyły o zwycięstwo w konkursie. Pytania były trudne i należało się wykazać wiedzą z zakresu wielu dziedzin życia społecznego i kulturalnego mieszkańców państw niemieckiego obszaru językowego. Należało między innymi odgadnąć tytuł filmu, reżysera bądź nagrodę, jaką zdobyły zaprezentowane we fragmentach filmy lub z krótkiej notki biograficznej rozpoznać o jaką postać ważną dla historii Niemiec chodzi.

W tegorocznej piątej edycji Dreimal Deutsch zwyciężyła drużyna reprezentująca XVIII LO im. Jana Zamoyskiego, miejsce drugie zajęli reprezentanci XXVII LO im. Tadeusza Czackiego, a trzecie XL LO im. Stefana Żeromskiego. Gratulujemy zwycięzcom. Zestawy pytań konkursowych zostały przygotowane przez nauczycieli germanistów z naszej szkoły, a w jury zasiedli panie Elżbieta Kowalczyk, Anita Walczak-Wiśniewska i Anna Górajek. Finałową galę z właściwą sobie lekkością i wdziękiem prowadził pan Michał Jamiołkowski.

Wszyscy uczestnicy finału konkursu otrzymali dyplomy oraz atrakcyjne nagrody i wyróżnienia z rąk dyrektor naszego liceum pani Marzenny Zaworskiej i dyrektora Instytutu Germanistyki UW prof. dr hab. Roberta Małeckiego. Na zakończenie gali obejrzeliśmy występy wokalne w wykonaniu Julii Jaroszewskiej (I H) i Krzysztofa Malinowskiego (I D), któremu na gitarze akompaniowała Marta Ładomirska (kl. II D).