19 grudnia 2017 cała klasa 1H wraz z profesorem Krzysztofem Maksymow udała się na wycieczkę. W świetnym humorze pojechaliśmy do siedziby Narodowego Banku Polskiego, spod której poszliśmy do Centrum Pieniądza im. Sławomira S. Skrzypka.

Centrum Pieniądza było dla wszystkich ciekawe, z uwagą słuchaliśmy przewodnika. Mogliśmy zobaczyć Ulicę Bankową oraz poznaliśmy historię bankowości i zasady działania różnych typów banków.

Dużo emocji wzbudziły próby podniesienia monety płytowej z miedzi ważącej 20 kilogramów! Wysiłkom głównie męskiej części klasy towarzyszyły salwy śmiechu i mnóstwo żartów. Następnie przewodnik pokazał nam Bank Centralny, czyli wystawę ukazującą historię polskiego banku. Mogliśmy też obejrzeć pierwsze banknoty wyemitowane podczas insurekcji kościuszkowskiej i dowiedzieć się, za co odpowiada Bank Polski.

W gabinecie numizmatyka mogliśmy zobaczyć ponad dziewięćset unikatowych polskich monet, jednak największą popularnością cieszył się fotel, w którym można było usiąść i poczuć się jak numizmatyk oraz zrobić sobie zdjęcie! Dla wielu ciekawą wystawą była też ta, na której mogliśmy zobaczyć najstarsze monety i dzięki Studiach Wiedzy przemierzyć jedwabny szlak.

Kolejną wystawą, którą mogliśmy, obejrzeć było laboratorium, w którym sprawdza się autentyczność pieniądza. Poznaliśmy typy zabezpieczeń, obejrzeliśmy znaki wodne w świetle UV i (co cieszyło się największą popularnością) sprawdziliśmy, czy nasze banknoty są oryginalne!

Następnie prosto z NBP pojechaliśmy na bazar na Gocławiu, na którym dostaliśmy zadanie. Mieliśmy porównać ceny produktów z listy na bazarze i w centrum handlowym. Czasami sprawiało to nam trudność, ponieważ musieliśmy podać ceny w odpowiedniej wadze, która zazwyczaj się nie zgadzała. Wielu z nas nie mogło się nadziwić, jak bardzo takie same produkty różnią się cenowo.

K. Maksymow