Dnia 23 października 2018 roku świętowaliśmy Dzień InFizMatyka, który upłynął pod hasłem wielkiej przygody z fizyką. Z tej okazji pani profesor Joanna Bujak zorganizowała tematyczne wykłady i zaprosiła wykładowców z Uniwersytetu Warszawskiego Wydziału Fizyki, aby pokazać, jak matematyka i fizyka przeniknęły do wszystkich dziedzin nauki, pozwalając opisać i wyjaśnić zasady działania otaczającego nas świata.

Cytując ks. prof. Michała Hellera, „Dialog z przyrodą musi być prowadzony w języku matematyki, w przeciwnym razie przyroda nie odpowie na nasze pytania”.

Tego więc dnia uczniowie mieli okazję wysłuchać wykładów:

  • ·         Pani dr hab. Beaty Wielgus-Kutrowskiej pt. „Kolorowanie mikroświata – w jaki sposób niewielkie białko zielonej fluorecencji (GFP) zasłużyło sobie na Nagrodę Nobla z Chemii” 
  • ·         Pana prof. Szymona Malinowskiego pt. „Przewidzieć nieprzewidywalne: prognoza pogody okiem fizyka”
  • ·         Pana prof. Andrzeja Wysmołka pt. „Alternatywne źródła energii” 
  • ·         Pana dr hab. Jacka Szczytko  pt. „Mechanika kwantowa dla początkujących”

Wykładowcom bardzo serdecznie dziękujemy za przybycie do naszej szkoły i uświetnienie swą obecnością i prelekcjami tego dnia.

W sali fizycznej można było uczestniczyć w doświadczeniach przygotowanych przez pana prof. R. Reka i uczniów klas 2A i 2C rozszerzających fizykę:

Do czego może posłużyć maszyna elektrostatyczna?
Właściwości kondensatora
Ekranowanie pola elektrycznego
Obserwacja rezonansu akustycznego
Toczenie puszki kalorymetru siłą elektryczną działającą na odległość
Bieg wiązki promieni laserowych w układach optycznych
Zjawisko, które umożliwiło konstrukcję teleskopu promieniowania rentgenowskiego
Podręczny detektor ultrafioletu
Kosmos według teleskopu Hubble’a

Dodatkowo całość dnia dopełniły interaktywne gry i quizy matematyczne przygotowane przez uczniów klas 1C i 2C oraz słodkie nagrody.