24 października 2018 o godz. 13:30  klasa 2A z wychowaczynią Agnieszką Gruchelską  uczestniczyła w wykładzie prof. dr hab. Andrzeja Wysmołka „Elektryczność wokół nas”, który  miał miejsce na Wydziale Fizyki przy ul. Pasteura 5.  

Celem tego wykładu było pokazanie, że zjawiska elektryczne zachodzące w przyrodzie, takie jak np. błyskawica, można wyjaśnić nie uciekając się do magii, ale korzystając z praw fizyki.

Prowadzący obrazowo odpowiedział na proste pytania: na czym polega elektryzowanie ciał i jakimi sposobami możemy tego dokonać?
Przekonaliśmy się, że rzeczywiście istnieją dwa rodzaje ładunków (dodatnie i ujemne). Elektryzując ciała, czy to przez dotyk, czy to przez indukcję nie wytwarzamy dodatkowych ładunków, ale jedynie je przemieszczamy.

Dowiedzieliśmy się też, gdzie ładunki gromadzą się najchętniej i  jaki to ma związek z konstrukcją piorunochronów. 
Znakomita zdolność komunikacji z młodzieżą pozwoliła prowadzącemu na wyjaśnienie jakie mogą być skutki przepływu prądu elektrycznego? Czy mogą być groźne dla człowieka? Jak zjawiska elektryczne wykorzystuje w życiu codziennym człowiek, a jak np. węgorz elektryczny?  

Przed wyjściem na wykład uczniowie poszerzyli swoją wiedzę   korzystając z zasobów szkolnej biblioteki.