4 października 2019 r. wybraliśmy się wraz z wychowawczynią profesor Agnieszką Anisimowicz do Centrum Nauki Kopernik, aby wziąć udział w Festiwalu Przemiany, którego tegoroczna edycja dotyczyła żywności w XXI w.

Naszą wizytę rozpoczęliśmy od przeglądu wystawy pt. „Objętość”, której celem było zwrócenie uwagi na to, w jak dużym stopniu ilość spożywanego przez nas jedzenia zależy od bodźców wzrokowych. Bardzo ciekawe, co nie zmienia jednak faktu, że największą  uwagę klasy przyciągnęło coś, co wyglądało jak mięso z kurczaka. Wyglądało, pachniało i smakowało zupełnie jak prawdziwe, było jednak stworzone z roślin, m.in. z fasoli. Zapewniono nas, że te smakowite „kurczaki” mają w sobie tyle samo białka, witamin i składników mineralnych  co prawdziwe mięso. Jednocześnie nie zawierają antybiotyków czy hormonów, a co najważniejsze, przy ich produkcji nie cierpią żadne zwierzęta. Podczas wystawy można było spróbować także różnego rodzaju soków czy odżywek oraz drukowanego w drukarce 3D humusu. Ostatnim etapem naszego pobytu w CNK było obejrzenie holenderskiego filmu pt. „Well Fed”, którego główni bohaterowie zgłębiają, czy żywność modyfikowana genetycznie jest dla ludzi dobra czy zła. Między innymi podróżują do Bangladeszu, gdzie bakłażany GMO przyczyniają się do zmniejszenia problemów z wyżywieniem ogromnej populacji tego kraju. 

Dzięki wycieczce nauczyliśmy się więcej o GMO i zyskaliśmy bardziej świadome podejście do naszego codziennego jedzenia. Czekamy na kolejne wyprawy☺!

Zofia Jarzyńska, kl. 1W