W listopadzie odbył się szkolny turniej tenisa stołowego. W turnieju chłopców zwyciężył KRYSTIAN OSTROWSKI z klasy II B, w turnieju dziewcząt I miejsce zajęła GABRIELA PIENIĄŻEK z klasy I W.

Organizatorka turnieju: Izabela Bielińska

Dzisiaj, czyli 2 grudnia 2019 r., w szkole odbyły się warsztaty na temat stanu przestrzegania na świecie praw człowieka. Pani Justyna Kuzar z Amnesty International przeprowadziła je w dwóch klasach: 1L oraz 1W. Tym samym rozpoczęliśmy akcję informacyjną na temat Maratonu Pisania Listów Amnesty International, do którego zapraszamy wszystkich uczniów szkoły – wspólne pisanie zaplanowane jest na 10 grudnia, czyli Dzień Praw Człowieka. Informacje na temat tegorocznych bohaterów są dostępne na gazetce szkolnej w hallu głównym oraz na stronie maraton.amnesty.org.pl.
Zawsze warto pomagać!

W dniach 26-27 listopada klasa 2 B wraz z wychowawcą Krzysztofem Kotwickim i Tadeuszem Bąkiem wybrała się na wycieczkę do Trójmiasta:) Najpierw szybki poranny przejazd Pendolino do stacji Gdańsk Wrzeszcz, a potem spacer po Wybrzeżu Kościuszkowskim w Gdyni i zwiedzanie całkiem niedawno otwartego i bardzo interesującego Muzeum Emigracji w Gdyni. W placówce tej mieszczącej się w dawnym Dworcu Morskim na gdyńskim nabrzeżu zapoznaliśmy się z mało znanymi aspektami naszej historii, a związanymi z wyjazdami Polaków w różnych okresach "za chlebem". Wtorkowe popołudnie to także wizyta w Sopocie i spacer po najdłuższym w Polsce molo:) i w końcu zasłużony odpoczynek w hotelu. Środę zaczęliśmy od długiej wizyty w Muzeum II wojny światowej w Gdańsku (jest co zwiedzać i mimo spędzonych kilku godzin pozostał niedosyt), a następnie spacerowaliśmy po gdańskiej Starówce zjedliśmy obiad, a na koniec zajrzeliśmy do odbudowywanej Katedry Mariackiej:)

Dnia 20 listopada 2019 roku świętowaliśmy Dzień InFizMatyka, który podobnie jak w roku ubiegłym upłynął pod hasłem wielkiej przygody z matematyką i fizyką. Z tej okazji pani prof. J. Bujak zorganizowała tematyczne wykłady i zaprosiła wykładowców z Uniwersytetu Warszawskiego Wydziału Fizyki, aby pokazać, jak matematyka i fizyka przeniknęły do wszystkich dziedzin nauki, pozwalając opisać i wyjaśnić zasady działania otaczającego nas świata.
Cytując Dana Browna z powieści „Anioły i Demony”: „Nauka dostarczyła odpowiedzi na niemal wszystkie pytania, jakie człowiek potrafi zadać”.
Uczniowie mieli okazję wysłuchać wykładów:
• Pana prof. Andrzeja Wysmołka pt. „Świat zbudowany jest z atomów – ziarnista budowa materii”.
• Pani dr hab. Beaty Wielgus - Kutrowskiej pt. „DNA – historia ustalenia przepisu na życie”.
• Pana dr Krzysztofa Turzyńskiego - "Anioły, demony, fizyka".
Wykładowcom bardzo serdecznie dziękujemy za przybycie do naszej szkoły i uświetnienie swą obecnością i prelekcjami tego dnia.
W sali fizycznej podczas dwóch ostatnich dużych przerw, odbyły się pokazy doświadczeńfizycznych dla klas 1M i 1A. Pan prof. Z. Orłowski zaprezentował doświadczenia z zakresu dynamiki i elektromagnetyzmu.
Ponadto uczniowie klas pierwszych i drugich pod okiem pani prof. J. Bujak i pani prof. A.Gruchelskiej mogli się zmierzyć między sobą w interaktywnych quizach matematycznych Kahoot!, przygotowanych przez klasę 2C i opatrzonych słodką matematyczną oprawą przez klasę 2C i 1T.
Wśród klas pierwszych po szkole podstawowej zwyciężyła klasa 1I, a po gimnazjum klasa1A, zaś w klasach drugich zwyciężyła klasa 2C. Zwycięzcom gratulujemy!
Całości dopełniła wystawa zdjęć ukazujących związek otaczającej nas rzeczywistości ze światem matematyki i fizyki, koordynatorem którego była pani prof. M. Karpezo.
23.11. 2019r. nasz poczet sztandarowy wziął udział w obchodach 189. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego przy pomniku bitwy pod Olszynką Grochowską.
Uroczystości rozpoczęły się w południe odegraniem Hymnu Narodowego, a następnie "Warszawianki". Potem zaplanowany był uroczysty przemarsz Aleją Chwały przed Mogiłę Powstańczą z 1831 r.
Odbył się również Apel Pamięci, salwa honorowa oraz ceremonia złożenia wieńców. W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele władz dzielnic Praga-Południe i Rembertów, ministerstw oraz Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

A. Rosik

Uczniowie klasy 2C wraz z Panią Prof. Elżbietą Kowalczyk 15 listopada udali się do Muzeum Narodowego. Wycieczka miała na celu poszerzenie wiedzy o dziełach z XVIII i XIX w. Spośród wielu niesamowitych obrazów, znajdujących się na terenie wystawy, wybrali takie jak „Śmierć” Jacka Malczewskiego, „Dziwny ogród” Józefa Mehoffera, „W Altanie” oraz „Żydówka z pomarańczami” Aleksandra Gierymskiego, „Śmierć Barbary Radziwiłłówny” Józefa Simmlera, „Dwie Bretonki z koszem jabłek” Władysława Ślewińskiego, „Stańczyk” oraz „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki. Na ich podstawie stworzyli lekcję muzealną, w której każdy z nich mógł wziąć aktywny udział.

Wiktoria Kania

W Roku Matematyki polecamy

Księgę matematycznych tajemnic

Iana Stewarta

wydaną przez Wydawnictwo Literackie w 2014 roku

To już kolejna książka tego autora o podobnej tematyce. Zawiera ona bardzo wiele matematycznych łamigłówek, dowcipów i anegdot – jedna z nich dotyczy polskiego matematyka Władysława Orlicza (zajmował się analizą funkcjonalną i szeregami ortogonalnymi). Czytelnik znajdzie tu też pewną porcję literatury dzięki umieszczeniu w Księdze odcinków opowieści o detektywie Hemlocku Soamesie i jego pomocniku lekarzu Johnie Watsupie, którzy próbują rozwikłać różne zagadki przy pomocy matematyki. Całość napisana jest dość lekkim językiem, bardzo często humorystycznym, zatem lektura Księgi matematycznych tajemnic, to zabawa i gimnastyka dla szarych komórek jednocześnie.

20.11.19 r. nasi Mickiewiczacy ponownie wykazali się ogromną empatią wobec potrzebujących, pomagając w ratowaniu ludzkiego zdrowia i życia. Aż 28 osób z naszego liceum zgłosilo się, aby oddać krew. Dziękujemy za tak liczny udział i chęć ratowania ludzkiego życia, a ci, którzy niestety nie mogli oddać krwi ze względu na młody wiek, już za rok będą mieli możliwość zastąpienia starszych kolegów i koleżanek.

A. Rosik

 

19 listopada podczas spotkania z rodzicami oraz dzień później wśród uczniów przeprowadziliśmy zbiórkę pieniężną w ramach programu charytatywnego "Szkoła szkole" organizowanego przez Caritas Polska, który polega na wsparciu placówek edukacyjnych w syryjskim Aleppo. Ucierpiały one znacznie w trakcie wieloletniego konfliktu zbrojnego w Syrii. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup sprzętów i materiałów szkolnych i remont pomieszczeń. Udało nam sie zebrać ponad 1789 zł !!! Z duma przekażemy te środki by służyły potrzebującym.

W czwartek 14 listopada a wcześniej w październiku odbyła się na terenie naszej szkoły kolejna edycja projektu „Nastolatek w samorządzie” organizowanego przez Urząd Miasta Warszawa. W całodniowych warsztatach udział wzięły klasy 1 A, 1 B 1 H i 1 E. Prowadzone przez trenerów warsztaty samorządowe miały na celu zachęcenie młodzieży do działania w swoim środowisku lokalnym, przybliżenie im zagadnień związanych z samorządnością oraz ideą społeczeństwa obywatelskiego.

 Podczas warsztatów poruszane były zagadnienia takie jak samorząd uczniowski, prawa ucznia, działanie na rzecz najbliższej okolicy, dofinansowania na projekty młodzieżowe, wolontariat, współpraca miasta z organizacjami pozarządowymi, obywatelskie możliwości wpływu na rzeczywistość i administracja miejska. Uczniowie dowiedzieli się jak szukać i nawiązywać współpracę z innymi podmiotami lokalnego życia społecznego – samorządem, instytucjami, organizacjami, poznali strukturę organizacyjną miasta Warszawy oraz narzędzia dzięki którym mogą włączać się w procesy decyzyjne na jego terenie. Wiedza zdobyta na tych zajęciach wykorzystywana będzie na lekcjach wiedzy o społeczeństwie.