Przeżywamy niewątpliwie bardzo znamienny i burzliwy okres dziejów polszczyzny. Przełom roku 1989 przeniósł nas w zupełnie nową rzeczywistość, a zdobycze cywilizacyjne związane z rzeczywistością elektroniczną wygenerowały zjawiska komunikacyjne, o których nam się nawet nie śniło 20–30 lat temu. Zgodnie z prawami natury lepiej sobie z nimi radzą młode generacje, a ich zachowania komunikacyjne są odbiciem pewnych nieuchronnych globalnych procesów, znów zgodnie z prawami natury – irytujących ludzi starszych. Z dialektycznego napięcia między tymi odczuciami i zachowaniami rodzi się coś, co określiłbym mianem normalnego toku ewolucyjnego polszczyzny

Jan Miodek

5 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języka Ojczystego ustanowiony przez Unesco. Szkoła została ozdobiona plakatami, wykonanymi przez uczniów klas 1B I 1E. Można było dowiedzieć się z nich wielu ciekawych rzeczy o polszczyźnie - jej pochodzeniu, odmianach terytorialnych, etymologii niektórych słów. W pawilonie A uczniowie klasy 3H przygotowali "Poradnię językową", tłumaczyli, czym jest związek frazeologiczny, jakie są funkcje tekstów językowych, co to jest nowomowa, na czym polega poprawność językowa. Można było skorzystać z różnych słowników, od "Słownika frazeologicznego" do "Słownika wyrazów kłopotliwych". W pawilonie B klasa 1H przygotowała quizy i zabawy językowe. Odbyły się warsztaty "Gwara warszawska" dla klas humanistycznych przeprowadzone przez znawców tematu ze Stowarzyszenia Gwara Warszawska. W tym dniu słuchaliśmy piosenek w języku polskim, także takich, których tekstów autorką jest Agnieszka Osiecka. Profesor Jerzy Bralczyk pisał: Agnieszka Osiecka mówiła kiedyś, że użycie wulgaryzmu to wyraz niedawania sobie rady ze światem. Nie umiem sobie z tym światem poradzić, nie wiem, jak nad nim zapanować, to sobie przeklnę.

W dniu języka ojczystego i nie tylko wtedy - radźmy sobie ze światem i z językiem!

Dnia 04.02.2020r. w naszej szkole, odbyło się spotkanie, dla klas drugich, na którym konsultantki z ELAB Education Laboratory opowiedziały uczniom o procesie aplikacji na studia zagraniczne. Mówiły o tym, jak wybrać uczelnię i kierunek studiów, pokazały jakie specjalizacje mogą interesować różne typy osób, jakie są zawody przyszłości oraz dlaczego warto wybrać dany kierunek. Uświadomiły uczniów, że najważniejsze jest to, aby wybrać zawód odpowiednio do swoich zainteresowań i lubić to co się robi. Na koniec osoby zainteresowane studiami za granicą mogły z nimi porozmawiać oraz podać kontakt do siebie, dzięki czemu organizacja będzie mogła zaoferować im pomoc w aplikacji na wymarzoną uczelnię.

Od grudnia 2019 r. w naszej szkole ruszyły zajęcia z innowacji pedagogicznej "Pilot wycieczek". Zajęcia odbywają się regularnie co środę. Zajęcia podzielone są tematycznie: sztuka i architektura, historia, geografia, politologia, nauki społeczne, religioznawstwo, języki obce, obsługa turystyczna. Interdyscyplinarność zajęć, współpraca z biurami podróży i ośrodkami akademickimi, a także ambasadami i innymi instytucjami to tylko nieliczne atrakcje, które czekają śmiałków, którzy zgłosili swój udział. Warto podkreślić, że do współpracy w ramach innowacji pedagogicznej zgłosili się nauczyciele IV LO ze wszystkich przedmiotowych profesji. 

„Jacyś złośliwi bogowie zakpili z nas okrutnie. Korespondencja 1955-1996” Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta

Wydawnictwo a5

Kraków 2018

Opracowanie edytorskie Ryszard Krynicki

Korespondencja dwojga wielkich poetów XX wieku jest pełna humoru i dowcipu. Zaczyna się dość oficjalnie, jednak szybko zamienia się w literacki flirt, dodatkowo wsparty kreacją samych autorów listów, np. postać Frąckowiaka, którego nazwisko pojawia się w różnych wariantach ortograficznych. Dodatkową wartość książki stanowią reprodukcje przesyłanych sobie przez Szymborską i Herberta kartek pocztowych, słynnych już wyklejanek, kolaży i rysunków obojga poetów. Wszystko to sprawia, że lektura tej korespondencji (tak nagle zakończonej po otrzymaniu przez Wisławę Szymborską literackiej Nagrody Nobla) jest prawdziwą przyjemnością.

20.01.2020 r. klasa 2A z nauczycielem historii, Panem Profesorem Tadeuszem Bąkiem, uczestniczyła w zajęciach w Muzeum Więzienia Pawiak. Uczniowie wysłuchali niezwykle interesującego wykładu pani kustosz muzeum oraz uczestniczyli w spotkaniu z panem Leszkiem Zabłockim, więźniem Pawiaka. Zwiedzili także wystawę w muzeum.

W dniu 12 stycznia 2020 odbył się 28 Finał WOŚP. W naszej szkole jak co roku zorganizowany został sztab. Wolontariusze bardzo aktywnie włączyli się w zbiórkę, czego efektem jest zebrana przez nas suma pieniędzy – 90147,32 PLN. Wśród wolontariuszy przeważali uczniowie naszej szkoły, ale w zbiórce brali również udział uczniowie z SP im. Niemena oraz z LO im. Wyspiańskiego. Najmłodszymi wolontariuszami byli Aleksander i Pola – 3-letnia para bliźniaków, którzy wraz ze swoimi rodzicami dzielnie reprezentowali społeczność lokalną.W szkole został zorganizowany poczęstunek dla wolontariuszy, który jak co roku ufundowała Rada Rodziców.Jeszcze raz dziękujemy wszystkim za włączenie się w 28 Finał WOŚP i czekamy na kolejny, podczas którego postaramy się pobić tegoroczny rekord.

Hanna Trzaskowska    Katarzyna Włodarska 

Grupa uczniów z informatycznej klasy 2c wzięła udział w ogólnopolskim konkursie wydawnictwa Nowej Ery „ Projektanci edukacji”. Przygotowali krótki film, promujący zachowania proekologiczne wśród młodzieży. Uczniowie zaprezentowali w nim przykłady dobrych praktyk w życiu codziennym w domu, szkole, mieście. Ponadto grupa projektowa odwiedzi inne szkoły i poprowadzi lekcje/pogadanki na ten temat. Projekt ma zwrócić uwagę młodych ludzi na problem śmieci, zanieczyszczenia środowiska naturalnego, ma zachęcić do wprowadzenia w życie nawyków, które są przyjazne dla środowiska. Poza tym łączy pożyteczne z przyjemnym. Zajęcia dla innych klas poprowadzą w j. niemieckim, pokazując, jak ważna i satysfakcjonująca może być nauka tego języka.Klasa może zdobyć granty, przyznawane przez jury konkursu. Ogłoszenie wyników I etapu konkursu 15 stycznia 2020 r. Trzymamy kciuki!

„Zawsze jest dzisiaj” Michała Cichego

Wydawnictwo Czarne

Wołowiec 2014

„Zawsze jest dzisiaj” to prozatorski debiut Michała Cichego. Bohater – narrator – autor pokazuje codzienność i zwyczajność, która dla każdego z nas jest tak pospolita, że nawet jej sobie w pełni nie uświadamiamy. Spaceruje po Warszawie i zauważa detale jej architektury, przyrody, spotyka jej różnych mieszkańców. To wszystko poddaje namysłowi, kontemplacji i w ten prosty sposób uwodzi i oczarowuje czytelnika. Zatrzymanie się na chwilę w pędzie naszej codzienności może być naprawdę odkrywcze i frapujące!

20 grudnia odbyło się w Mickiewiczu Święto Szkoły. Mickiewiczacy świętowanie rozpoczęli od złożenia kwiatów pod pomnikiem Mickiewicza w szkolnym ogrodzie. Następnie odbył się konkurs na najpiękniejszą wigilię klasową. Jury złożone z uczniów i nauczycieli oceniało tradycyjność potraw, wystrój sali i produkty Eko, zgodnie z hasłem "Wigilia bez plastiku". Pierwszą nagrodę zdobyła klasa 1L.
Na koniec odbył się konkurs M-Factor, gdzie nasi uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje talenty artystyczne. 

Dnia 10 grudnia odbył się w naszej szkole w ramach obchodów ,, Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka” Maraton Pisania Listów Amnesty International.

Łącznie napisaliśmy 290 listów. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się powiększyć tę liczbę.