4 czerwca 2020 r. rozpoczęła się 9. edycja Festiwalu Miłosza pod hasłem „Nowy stan skupienia”. W tym roku ze względu na sytuację pandemiczną przeniósł się on do sieci - http://miloszfestival.pl/ W programie trwającego do jesieni wydarzenia znajdują się m.in. premiery pięciu tomów poetyckich, wakacyjne warsztaty uważnego pisania z Barbarą Klicką, Mikołajem Grynbergiem i Tomaszem Cieślakiem-Sokołowskim (zapisy do 25 czerwca 2020 r), cykl podcastów, Konkurs Młodej Poezji dla poetek i poetów przed debiutem, wydarzenia pod patronatem pasma OFF. Gorąco zapraszamy do odwiedzenia strony festiwalu. Poza warsztatami uważnego pisania, które odbędą się online w lipcu i sierpniu, polecamy galerię „Grzebień Noblisty” z 2018 r.!
Książek nie czyta się po to, aby je pamiętać. Książki czyta się po to, aby je zapominać, zapomina się je zaś po to, by móc znów je czytać. Biblioteka jest zbiorem snów zapomnianych, ale utrwalonych, jest szansą nieustannego powrotu, a każdy powrót może tu na powrót stać się pierwszym przyjściem.                                                                                                                                    Jerzy Pilch   29 maja 2020 r. zmarł Jerzy Pilch – jeden z najważniejszych twórców polskiej literatury współczesnej. Był laureatem wielu nagród, w tym Literackiej Nagrody Nike za powieść Pod Mocnym Aniołem. Poza pisaniem powieści, tworzył również poezję, opowiadania, scenariusze filmowe, dramaty i świetne felietony, jest autorem dziennika. Gorąco zachęcamy do sięgnięcia po jego dzieła i czytania ukazujących się teraz w różnych pismach i portalach artykułów o pisarzu. W księgozbiorze biblioteki szkolnej znajdują się następujące książki Jerzego Pilcha: Zuza albo czas oddalenia Wiele demonów Tysiąc spokojnych miast Pod Mocnym Aniołem Narty Ojca Świętego Moje pierwsze samobójstwo Miasto utrapienia Marsz Polonia Inne rozkosze Drugi dziennik
Na facebookowym profilu Olimpiady Literatury i Języka Polskiego (https://www.facebook.com/olijppl) można znaleźć wiele ciekawych propozycji. Wśród nich są Warsztaty maturalne – cykl wykładów przygotowanych przez jurorów Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Adresowane są one do wszystkich zainteresowanych literaturą, pragnących pogłębić swoją wiedzę. Można je znaleźć na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/channel/UCnCmKFOSaNQXKNl0uA5szjA/featured Wykładowcami są między innymi: prof. Teresa Kostkiewiczowa, prof. Jolanta Sztachelska, prof. Krzysztof Mrowcewicz, prof. Marek Stanisz, prof. Grzegorz Marzec. Gorąco zachęcamy do skorzystania z tej propozycji!
Goog Books i Duński Instytut Kultury zapraszają na Festiwal Literatury Skandynawskiej online, który odbywa się od 1.06 do 5.07. 2020 r. na Facebooku. Uczestnicy wydarzenia będą mieli możliwość uczestniczenia w szkoleniach dotyczących literatur skandynawskich (każdy wtorek i środa od godziny 10:00), posłuchać czytania fragmentów książek skandynawskich autorów, zwiedzić wirtualnie wybrane biblioteki tamtego regionu, poznać lepiej kulturę Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji. Każdy tydzień festiwalu poświęcony jest innemu krajowi. I tak: 1 – 7.06 – to tydzień islandzki (prowadzenie: Jacek Godek) 8 – 14.06 – to tydzień norweski (prowadzenie: Karolina Drozdowska) 15 – 21.06 – to tydzień duński (prowadzenie: Bogusława Sochańska) 22 – 28.06 – to tydzień fiński (prowadzenie: Sebastian Musielak) 29.06 – 5.07 – to tydzień szwedzki (prowadzenie: Marta Dybula) Zapraszamy do odwiedzenia profilu https://www.facebook.com/literaturaskandynawska !
Tym razem online Teatr Współczesny w Warszawie zaprasza na wielokrotnie nagradzany spektakl z 2009 roku. Mowa tu o „Sztuce bez tytułu” w reżyserii Agnieszki Glińskiej na podstawie „Płatonowa” Antoniego Czechowa.  Spektakl będzie dostępny bezpłatnie 31 maja (niedziela) od godziny 19:00 w trakcie trwania przedstawienia na stronie https://wspolczesny.pl/teatr-online