„Pozwól rzece płynąć” Michała Cichego

Wydawnictwo Czarne

Wołowiec 2017

Najnowsza książka Michała Cichego to opowieść o warszawskiej Ochocie, czasami liryczna, czasami zabawna, pokazująca rzeczy codzienne, zwykłe, przeważnie niezauważalne. Bohater – narrator prezentuje tutaj swoje axis mundi, miejsca, ludzi, zdarzenia, które go dookreślają. Odkrywa też przeszłość odciskającą piętno na tym, wśród czego żyje i na ważnych dla niego osobach. „Pozwól rzece płynąć” to zajmująca lektura prowadząca do refleksji o człowieku, życiu, czasie.

Książka zakupiona w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Joseph Conrad, Catherine Anyango, David Zane Mairowitz, Magda Heydel, Jądro ciemności. Powieść graficzna.

 

Powieść graficzna (komiks) stworzona na podstawie Jądra ciemności Josepha Conrada przez szwedzką artystkę o kenijskich korzeniach Catherine Anyango, pisarza Davida Mairowitza i tłumaczkę Magdę Heydel jest rodzajem interpretacji utworu Józefa Teodora Konrada Korzeniowskiego. Adaptowany tekst opowiadania został uzupełniony o fragmenty Dziennika kongijskiego Josepha Conrada. Natomiast główny narrator utworu Marlow w powieści graficznej ma twarz samego pisarza.

Oczywiście w książce bardzo ważne są ilustracje. Czarno-białe rysunki świetnie podkreślają problematykę tekstu Conrada. Większość z nich jest rozmyta, zamglona, pozbawiona konturów, co ma związek m.in. z techniką impresjonistyczną stosowaną przez pisarza w utworze. To sprawia również, że przedstawiona rzeczywistość traci swoją kontrastowość, w ten sposób otwierają się dodatkowe możliwości interpretacyjne.

Jądro ciemności. Powieść graficzna jest ciekawym i wartym uwagi dopełnieniem spojrzenia na utwór Josepha Conrada.

Książka zakupiona w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Emily Giffin jest autorką poczytnych powieści o tematyce kobiecej. Jedna z nich została sfilmowana (Pożyczony narzeczony – pierwowzór literacki, Coś pożyczonego, jest dużo ciekawszy niż film). Wszystko, czego pragnęliśmy to jej najnowszy utwór przełożony przez Martynę Tomczak. Jak zwykle u tej autorki, powieść jest mocno osadzona w obyczajowości amerykańskiej i współczesnych problemach. Tym razem Giffin pokazuje nadużycia seksualne wobec kobiet. Nie ma tu drastycznych scen, ani zaskakujących zwrotów akcji. Opowiadana historia rozwija się w swoim tempie, jest przedstawiana z punktu widzenia bohaterów w niej uczestniczących, którzy eksponują inne jej elementy, własny do niej stosunek i ujawniają swoje motywacje. Wszystko to sprawia, że czytelnikowi trudno oderwać się od lektury książki.

Powieść Giffin pokazuje również samotność w małżeństwie, samotność po rozwodzie, problemy i odpowiedzialność związaną z wychowaniem dzieci, świat młodzieży z prywatnego liceum, jaki wpływ na ludzi wywiera kariera. Zaletą książki jest też język, jakim jest napisana.

Polecamy!

Książka zakupiona w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

„Kaprysik. Damskie historie” Mariusza Szczygła

 

Wydana przez Agorę SA w 2017 książka zawiera 7 reportaży, których bohaterkami są różne fasynujące bardziej lub mniej znane kobiety. Mariusz Szczygieł z właściwym sobie wdziękiem i ciepłem opowiada historie codzienne i niezwykłe np. o konieczności zapisywania wszystkich wydarzeń, o korespondencji miedzy przyjaciółkami, o pasji wykonywania sobie artystycznych fotografii, o kobietach ze znalezionej kartki itd. Każdy reportaż wciąga czytelnika i angażuje w przedstawiane zdarzenia, pokazuje jakąś cechę kobiecości. Wszystko to sprawia, że „Kaprysik” jest lekturą przyjemną, frapującą i pokazującą różnorodność świata i kobiet. Do tego książka jest bardzo starannie wydana, zawiera m.in. zdjęcia bohaterek. Czytanie jej to przyjemność sama w sobie.

Książka zakupiona w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Do biblioteki szkolnej z budżetu państwa w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zostały zakupione nowości książkowe.

   

 Serdecznie zapraszamy do korzystania ze zbiorów.