W ostatni piątek kwietnia 2012 roku w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Konkursu Wiedzy o Patronie. Zgodnie z tradycją do rywalizacji stanęły wszystkie klasy drugie, reprezentowane przez pięcioro wytypowanych wcześniej przedstawicieli.

Aby już na wstępie zdobyć cenne punkty, drużyny przygotowały krótkie prezentacje multimedialne. W każdej można było dostrzec ogromny wkład pracy i (przede wszystkim) serca. Jednak bezkonkurencyjna okazała się klasa II J, która popisała się kreatywnością, przygotowując pełną humoru filmową etiudę o życiu autora Pana Tadeusza.

W kolejnej części konkursu, odbywającej się w szkole, w obecności komisji, trudniej było polegać na pomysłowości. Tu przydała się gruntowna wiedza zdobyta dzięki wielogodzinnemu czytaniu lektur i monografii. Na szczęście żaden z uczniów nie splamił honoru prawdziwego „Mickiewiczaka” – wszyscy byli doskonale przygotowani.

Uczestnicy musieli wykazać się znajomością zarówno biografii, jak twórczości Wieszcza oraz umiejętnością interpretacji jego dzieł. Zadawano pytania o zróżnicowanym stopniu trudności. Weryfikacją odpowiedzi zajęło się jury w składzie: prof. Krystyna Dybowska-Głąb (przewodnicząca), prof. Aleksandra Niewiadomska, prof. Małgorzata Telakowska i prof. Anna Kujawska-Kot.

Pomiędzy zespołami trwała zacięta rywalizacja. Do finału zakwalifikowały się drużyny z klas II B i II L. Obydwa zespoły zakończyły poprzedni etap z jednakową ilością punktów i gdy okazało się, że znów otrzymały ich tyle samo, emocje sięgnęły zenitu. W dogrywce lepiej poradzili sobie zawodnicy z kl. II L. Przegrani, po opuszczeniu miejsc na scenie, żałowali zapewne, że nie powtórzyli sobie materiału raz jeszcze, że nie doczytali dwóch ostatnich stron książki… Zaszczytne pierwsze miejsce zajęła więc klasa II L w składzie: Katarzyna Obarska, Natalia Osuch, Michał Cieszyński, Agnieszka Piwowarczyk, Joanna Markowska.

Nad organizacją konkursu czuwały prof. Małgorzata Telakowska i prof. Anna Kujawska-Kot, część muzyczną przygotowała prof. Barbara Jasińska-Sroka, taniec Tadeusz i Zosia wykonali Julia Szalewicz z kl. I L z kolegą. Gospodarzami spotkania byli Magdalena Krzymowska z kl. I B, Gabriela Szymańska z kl. I B oraz Daniel Poszytek z kl. III E. Nad oprawą audiowizualną czuwał Alexis Nowikowski z kl. II D oraz uczniowie z kl. I C. Laureatom pierwszej nagrody gratulujemy, wszystkim uczestnikom, zespołowi wokalnemu Ambitus i publiczności serdecznie dziękujemy i zapraszamy już za rok.    Agata Grabowska (klasa I B)