DSC08293 2020 czerwca w Muzeum Nieodleglości odbyła się gala rozdania nagród laureatom XI edycji konkursu "Arsenał Warszawa". Mamy się czym pochwalić, bo reprezentacja naszej szkoły zajęła w nim I miejsce! Gratulujemy uczniom i ich opiekunowi, panu Krzysztofowi Maksymowowi. Konkurs "Arsenał Warszawa" ma na celu zainteresowanie młodych ludzi stolicą i wszystkimi barwami jej przeszłosci i terazniejszosci. Przeczytajcie, jak udział w konkursie wspomina jeden z naszych laureatów:

"Przez ostatnie kilka miesięcy zajmowałem się przygotowaniami do XI edycji konkursu Arsenał Warszawa organizowanego przez stowarzyszenie KARAN, a objętego patronatem Pani Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy - Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz Mazowieckiego Kuratora Oświaty - pani Aurelii Michałowskiej.

            Zanim jednak przejdę do moich osobistych wrażeń na temat konkursu, postaram się w kilku zdaniach przybliżyć jego zamysł, oraz jego cel i przesłanie. Przez samych organizatorów konkursu, jest on nazywany hołdem młodzieży dla stolicy. Ma on na celu ukazać Warszawę w wielu barwach jej przeszłości. Ocalić pamięć o niej i przybliżyć kolejnym pokoleniom warszawiaków losy ludzi szczególnie dla tego miasta zasłużonych.

            Jeśli mówić już o moich doświadczeniach z tym konkursem to brałem w nim udział wraz z przyjaciółmi z klasy II D. Byli to Weronika Sobulska, Zofia Szabat. Marcin Rusnak, Adam Salamon, Filip Sochacki oraz nasz mentor i opiekun, pan Krzysztof Maksymow. Praca konkursowa przedstawiała historię Cichociemnych, a zatytułowana była: "Cichociemni. Niezapomniany świat cichych bohaterów". Celem naszego projektu było stworzenie reportażu o historii Cichociemnych, spadochroniarzy AK, ich dokonaniach oraz ich związku z naszym Liceum.

            Dlaczego taki temat pracy? Jednym z czynników był fakt iż rok 2016 był ogłoszony rokiem Cichociemnych, co już wpłynęło na rozpropagowanie historii tych wybitnych żołnierzy i zainteresowanie ludzi tym tematem. My jednak chcieliśmy jeszcze raz tę kartę historii przybliżyć, ponieważ jak sam tytuł naszej pracy głosi, są to cisi bohaterowie.

            Działali oni w konspiracji, nie szukali sławy czy blasku. Byli gotowi oddać za Polskę swoje życie, brali udział w Powstaniu Warszawskim, byli kurierami, a także zaopatrywalii AK podczas II wojny światowej w amunicję, broń, oraz inne potrzebne wyposażenie. Nie bez przyczyny uważa się ich za jednostkę specjalną, protoplastów jednostki GROM.

            Niesamowitym zaszczytem dla naszego zespołu było poznanie tylu wielkich ludzi podczas przygotowywania naszego reportażu. Będąc na corocznych obchodach ku pamięci Cichociemnych, spotkaliśmy wielu weteranów armii, dowództwo jednostek GROM i AGAT oraz ostatniego żyjącego Cichociemnego, pana kapitana Aleksandra Tarnawskiego. Mieliśmy również ogromny zaszczyt przeprowadzić wywiad z weteranem Powstania Warszawskiego, abosolwentem naszej szkoły, panem kapitanem Tadeuszem Romanem. Oprócz tego w toku zbierania materiałów do reportażu odwiedziliśmy panią Kamilę Załuską - wicedyrektor naszej szkoły, z którą porozmawialiśmy o historii Liceum im. A. Mickiewicza związanej bezpośrednio z Cichociemnymi, których wśród absolwentów mieliśmy aż 10. Odwiedziliśmy również fundację im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK, przeprowadzając wywiad z jej dyrektorem.

            W przygotowaniu projektu zawsze mogliśmy liczyć na wsparcie, zaangażowanie oraz wspaniałe pomysły naszego opiekuna, pana Maksymowa..

            O naszym wyniku dowiedzieliśmy się 20 czerwca w Muzeum Nieodleglości podczas rozdania nagród. Nasza praca została wyróżniona I nagrodą. Samemu rozdaniu towarzyszyła obecność mediów: Polskiego Radia oraz Telewizji Polskiej, z którymi miałem okazję chwilkę porozmawiać już po odebraniu nagrody.

            Sam udział w konkursie uważam na pewno za sukces, powołując się na wynik naszej pracy. Jednak według mnie rzeczą ważniejszą dla wszystkich uczestników tegoż konkursu jest świadomość tego, ile udało się im dowiedzieć o historii stolicy i jak pogłębić swoją wiedzę na temat ludzi dla niej zasłużonych. Przynajmniej ja, studiując bohaterskie losy Cichociemnych, odniosłem takie wrażenie i jestem dumny z tego, że brałem udział w konkursie Arsenał Warszawa."

                                                                                                                      Aleksander Szumski