W ramach projektu „Przystanki do Niepodległości na Mazowszu” klasa 2B, wraz z profesorem Krzysztofem Kotwickim, uczestniczyła w wycieczce do Belwederu. Zwiedzanie odbyło się u boku przewodnika, z którym klasa obejrzała wystawę poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu,  salę historii Orderu Wojennego Virtuti Militari, Kaplicę Belwederską oraz zrekonstruowany Gabinet Marszałka Piłsudskiego. Po ciekawej, żywej lekcji historii, klasa spacerem przez Łazienki wróciła do szkoły na zajęcia.

Karolina Nowak, kl. 2B

                           zoo1     zoo2         zoo3

                                       zoo5  zoo4

Dnia 20 kwietnia klasa 1e wraz z Panią Profesor Półgrabią oraz Profesorem Maksymowem w ramach lekcji biologii udałą się do ogrodu zoologicznego. Wycieczka nie miała na celu jedynie zobaczenia z bliska dobrze nam znanych z podręcznika zwierząt. Korzystając z przewodnictwa Profesor Półgrabi mieliśmy możliwość poznania wielu ciekawostek dotyczących występujących tam gatunków zwierząt oraz roślin. Klasa została podzielona na grupy i zadaniem każdej z nich było wyłapanie jak największej ilości informacji na temat przydzielonego im gatunku aby następnie zaprezentować je klasie już w szkolnym otoczeniu. Pogoda tego dnia dopisała, więc trzy godziny w otoczeniu natury zleciały w oka mgnieniu. Była to wspaniała możliwość poszerzenia naszej wiedzy o jakże ciekawe zajęcia praktyczne.

Anastazja Woitiul1e

                                               wiosna1e2

Dnia 18 kwietnia klasa 1E pod przewodnictwem Profesora Maksymowa rozpoczęła porządkowanie terenu otaczającego naszą szkołę.Tego dnia skupiliśmy się na dwóch skalniakach oraz rabatce nieopodal drzwi wejściowych. Na początku oceniliśmy szkody wyrządzone podczas tegorocznej zimy. Po wstępnym rozdzieleniu obowiązków (oraz łopat), zabraliśmy się do pracy. Przez dwie godziny dzielnie pracowaliśmy wyrywając chwasty, wywożąc niepotrzebne kamienie…Tego dnia dokonaliśmy jedynie wstępnego oczyszczenia tych powierzchni po to aby już wkrótce w tych miejscach zasadzić nowe rośliny, żeby wiosna mogła na dobre zawitać do naszej szkoły. Dodatkowo zachęcamy również inne klasy do wspólnych porządków na szkolnych rabatkach! :)

Anastazja Woitiul 1E

                                       krew1

Oddawanie krwi jest szlachetnym, bezinteresownym działaniem na rzecz ratowania zdrowia i życia drugiego człowieka. Oddanie cząstki samego siebie ludziom potrzebującym pomocy jest symbolem wrażliwości na ludzkie cierpienie. W obliczu zagrożenia życia każda kropla krwi ma wielkie znaczenie. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu społecznemu 12  kwietnia 2018r. młodzież naszej szkoły  kolejny już raz przystąpiła do akcji krwiodawstwa. Zapraszamy uczniów i absolwentów naszej szkoły do kontynuacji tego szlachetnego ,,dzieła". 

 

     wymiananiem2         wymiananiem3     wymiananiem1

    wymiananiem5          wymiananiem4    wymiananiem6   

Był piękny, słoneczny dzień. Ósmego kwietnia wraz z rodzicami pożegnały nas gorące promienie słońca. Niewiele osób spodziewało się, że po niezwykle męczącej, osiemnastogodzinnej podróży naszym oczom ukaże się tak urokliwe miasto. Po przybyciu do Neuss pełni młodzieńczego zapału udaliśmy się do stołówki, gdzie czekali na nas nasi niemieccy koledzy i koleżanki oraz wyśmienite śniadanie. Nie można zaprzeczyć temu, iż stworzyliśmy niezwykle zgraną grupę! Po południu udaliśmy się na wizytę do ratusza, gdzie zostaliśmy uroczyście powitani przez Burmistrza miasta Neuss. Następnie zostaliśmy oprowadzeni po mieście, poznając jego najskrytsze zakamarki i sekrety. Kto by się spodziewał, że młyn na zboże mógł w przeszłości służyć jako lodówka do chłodzenia piwa? 
Podczas wymiany poznaliśmy wiele ciekawostek, poszerzyliśmy swoją wiedzę historyczną, umiejętności językowe oraz uzyskaliśmy liczne informacje na temat niemieckiej kultury i przemysłu.
W Kolonii zwiedziliśmy słynną katedrę pod wezwaniem Świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny. Wystrój jej wnętrza tworzy cenny zbiór sztuki zarówno średniowiecznej, nowożytnej, jak i nowoczesnej. W środku podziwiać możemy relikwiarz Trzech Króli pochodzący z drugiej połowy XII wieku, przedromański krucyfiks Gerona oraz gotyckie ołtarze Świętej Klary. Na wieżach katedry wisi zaś dwanaście dzwonów, w tym cztery gotyckie z XIV i XV stulecia oraz największy bijący dzwon w Europie nazywany potocznie przez Niemców ,,Dicker Pitter’’, czyli gruby Piotrek. 
Po zwiedzaniu odbyliśmy urokliwy rejs statkiem po rzece - Renie, który pozwolił nam się nieco zrelaksować i odprężyć. 
Oprócz Kolonii zwiedziliśmy także miasto Düsseldorf, gdzie naszym oczom ukazał się przepiękny XVIII wieczny pałac Benrath. Nie obyło się oczywiście bez czasu wolnego, który mogliśmy poświęcić na zakup pamiątek lub konsumpcję currywurstów! W środę odbyliśmy podróż do Bochum, gdzie zwiedziliśmy Niemieckie Muzeum Górnictwa, posiadające ponad ćwierć miliona eksponatów, obecnie uznawane za jedno z największych muzeów tego typu na świecie. Dzięki wizycie w tym miejscu poznaliśmy historię górnictwa niemieckiego oraz rozwoju techniki górniczej. Kolejnym punktem w programie naszej wycieczki była wizyta w Landschaftspark Duisburg-Nord. Miejscu, na którego wspomnienie można mieć motyle w brzuchu i gęsią skórkę! Po krótkim rozeznaniu w terenie wiedzieliśmy już, że będzie to udany wieczór. Piękna, nietuzinkowa, industrialna architektura stanowiła idealne tło do sesji zdjęciowych! W celu uzupełnienia zapasów energetycznych nauczyciele zorganizowali grilla. Oprócz typowo niemieckich kiełbasek nie zabrakło przysmaków dla wegetarian w postaci pieczonych serów i sałatek. Po posiłku ruszyliśmy na eksplorację tego niesamowitego Parku Krajobrazowego! Stare, opuszczone hale, punkty przeładunkowe, oczyszczalnia ścieków, punkty składowania rudy oraz wielkie, zardzewiałe piece hutnicze robiły piorunujące wrażenie. Najodważniejsi z nas udali się na szczyt wielkiego pieca o wysokości ponad siedemdziesięciu pięciu metrów, skąd mogli obserwować malowniczy krajobraz tej industrialnej rzeczywistości. Wyjazd stanowczo należy zaliczyć do kategorii szalonych! Emocjonujące biegi na pociąg, tańce na wypolerowanym parkiecie w pałacu czy nauczanie Niemców języka polskiego były elementem naszej codzienności i czyniły nasz dzień jeszcze bardziej atrakcyjnym. W czasie naszej wizyty w Niemczech odbył się strajk pracowników kolei i pociągów. Mimo to udało nam się dotrzeć do tych niezwykłych miejsc i szczęśliwie z nich powrócić. Każdy z nas z pewnością będzie długo pamiętał ten wyjazd i miło go wspominał. Dzięki zaangażowaniu nauczyciel i rodziców oraz otwartości uczniów spędziliśmy te kilka dni w rewelacyjny sposób, w doborowym towarzystwie!