26 listopada w 160 rocznicę śmierci naszego Patrona Adama Mickiewicza odbyła się w szkole debata na temat: „Czy łączą nas z bohaterami Mickiewicza wspólne postawy i wartości”. W debacie uczestniczyły oprócz gospodarzy reprezentacje trzech liceów z Pragi – Południe: XIX Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Warszawy, CV Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta, XVII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego. Debacie przysłuchiwali się zaproszeni goście a wśród nich: prof. dr hab. Robert Małecki- dyrektor Instytutu Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego, dr Michał Friedrich – kierownik wydziału naukowo – oświatowego Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, pan Jerzy Kalinowski – członek zarządu Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Mickiewicza oraz pan Ryszard Pasternak – honorowy członek Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama oraz uczniowie.

Debatę uświetnił występ szkolonego chóru, który „Pieśnią filaretów” wprowadził wszystkich w klimat debaty. Następnie zaprezentowano krótki film przygotowany przez uczniów klasy klas drugich, którzy pytali swoich rówieśników o ich stosunek do tradycji romantycznej i poezji Adma Mickiewicza. Uczestnicy debaty skupili się przed wszystkim na dwóch zagadnieniach: patriotyzmie i miłości, które uznali za najistotniejsze z punku widzenia młodego człowieka, Polaka, żyjącego na początku XXI wieku. Debata ujawniła bardzo różne stanowiska młodych ludzi i potwierdziła, że odbiór dzieł dawnych mistrzów odbywa się poprzez filtr współczesności. Ciekawym punktem spotkania była recytacja Inwokacji z „Pana Tadeusza” w różnych językach świata, co potwierdziło, że utwór Mickiewicza należy do światowego dziedzictwa kultury. Całość zwieńczył występ uczennicy z klasy pierwszej Weroniki Zdzieborskiej, która pięknie zaśpiewała „Niepewność” Adama Mickiewicza. Debata wywoła ożywioną dyskusję, która toczyła się w jeszcze po jej zakończeniu. Dała też możliwość spotkania się uczniom z liceów praskich i pozwoliła na wymianę poglądów i opinii.