Powrót do strony głównej.....

Żegnamy Wiesława Chrzanowskiego

Urodzony 20 grudnia 1923 r. w Warszawie. Naukę w Gimnazjum im. Adama Mickiewicza rozpoczął przed wojną. Przez pierwsze 2 tygodnie okupacji uczęszczał jeszcze do budynku szkoły przy ul. Konopczyńskiego 4, a potem brał udział w tajnych kompletach i w 1941 r. uzyskał świadectwo dojrzałości w naszej Szkole.

Ukończył Wydział Prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim (1945). Profesor nauk prawnych, adwokat, żołnierz Armii Krajowej, powstaniec warszawski, polityk, jeden z twórców ZChN, poseł i marszałek Sejmu (1991-1993) I kadencji, senator (1997-2001) IV kadencji, minister sprawiedliwości i prokurator generalny (1991) w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego. W czasie II wojny światowej walczył w szeregach AK (batalion "Harnaś"). Działał w konspiracyjnych organizacjach niepodległościowych m.in. w Stronnictwie Narodowym i Młodzieży Wszechpolskiej. W latach 1948-1955 więziony przez władze komunistyczne za "próby obalenia ustroju siłą". Współpracował z ówczesnym prymasem Polski, kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Wykładowca prawa i profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W 1980 r. doradca NSZZ "Solidarność". Był jednym z twórców statutu tego związku. W 1981 r., po 21 latach odmowy wpisania na listę, dopuszczony do wykonywania zawodu adwokata.

W 2001 r. wycofał się z polityki. Do końca prowadził zajęcia z zakresu prawa cywilnego w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie. Odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski (1993) i Orderem Orła Białego (2005). W 2007 r. prezydent Lech Kaczyński powołał go do kapituły tego orderu. Honorowy Obywatel Warszawy (2007). Zmarł nagle 29 kwietnia 2012 r. Pochowany w grobie rodzinnym na Powązkach (kw.229, rz.3).

Strona zaprojektowana do poprawnego działania w rozdzielczości 800x600