Powrót do strony głównej....


Spotkanie roczników maturalnych 1955 i 1965


23 kwietnia 2015 r. podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego dla tegorocznych absolwentów Liceum, odbyło się spotkanie roczników 1955 i 1965. Poprzedziła je uroczystość wręczenia dyplomów pamiątkowych z okazji 60-lecia i 50-lecia matury absolwentom z 1955 roku oraz absolwentkom i absolwentom z 1965 roku. Koleżanki i koledzy z rocznika 1965 dostali identyfikatory, gdyż wiadomo, że czasem po 50 latach trudno się rozpoznać. Z okazji tych spotkań było zresztą wiele zaskoczeń i radości. Wydarzeniem szczególnym było pojawienie się po raz pierwszy absolwentek Liceum. Był to bowiem pierwszy rok w 67-letniej historii Szkoły, gdy egzaminy maturalne zdawały także dziewczęta. Natomiast koledzy z rocznika 1955 w ciągu ostatnich 10 lat pojawili się w Liceum po raz drugi. Poprzednio byli obecni na 50-leciu swojej matury w 2005 r.

Uroczystość otworzyło tradycyjnie wprowadzenie sztandaru Szkoły, odśpiewanie hymnu narodowego oraz powitanie przez dyrektor Marzennę Zaworską. Po przekazaniu sztandaru uczniom młodszych klas i wypowiedzeniu roty ślubowania do zebranych zwrócił się prezes Stowarzyszenia (tekst wystąpienia w załączeniu). Następnie dyrektor Liceum i prezes Stowarzyszenia wręczyli 42 dyplomy pamiątkowe. Szczególnie rzęsistymi brawami powitano nasze absolwentki z 1965 r.

W dalszej części uroczystości dyrektor Zaworska nagrodziła wyróżniających się na różnych polach tegorocznych absolwentów. W imieniu wychowawców absolwentów pożegnał dowcipnym tekstem prof. Krzysztof Kotwicki. Wystąpiła także uczennica, reprezentująca klasy I i II oraz przewodnicząca rady rodziców. Część oficjalną zamknął występ „mistrza mowy polskiej” oraz występy wokalne.

Spotkanie koleżeńskie roczników 1955 i 1965 przy kawie i herbacie odbyło się w poszerzonej z tej okazji sali konferencyjnej. Na spotkanie przybyły też obie dyrektor Marzenna Zaworska i Kamila Załuska oraz wiceprezes Janusz Brodowski i sekretarz Jerzy Kalinowski. Wielu absolwentów złożyło deklaracje przystąpienia do Stowarzyszenia Wychowanków. Dużym wzięciem cieszyła się publikacja przygotowana na 100-lecie Szkoły w 1997 r. Na uroczystość przyjechali absolwenci z różnych części świata, z Kanady, Stanów Zjednoczonych, Kenii, Francji, Holandii. W sumie na 25 zgłoszonych kolegów z rocznika 1955, przybyło 19, a na 36 koleżanek i kolegów z rocznika 1965, przybyły 23 osoby (przybyło też kilka osób wcześniej nie zgłoszonych).

Wcześniej tego samego dnia o godz.8 w kościele przy ul.Nobla została odprawiona msza św. w intencji zmarłych nauczycieli oraz Wychowanków z obu roczników.

Już mniej oficjalne spotkania koleżeńskie odbyły się w saskokępskich lokalach przy ul. Zwycięzców (rocznik 1955) oraz przy ul. Walecznych (rocznik 1965).


Andrzej Niemierko

<< do góry

Wystąpienie prezesa Stowarzyszenia Wychowanków

Powitanie Szanowne Panie Dyrektor, Szanowne Grono Pedagogiczne, Szanowni Goście, Dostojne Jubilatki i Jubilaci, i Wy najmłodsi Mickiewiczacy.
Witam wszystkich serdecznie w imieniu Stowarzyszenia Wychowanków.

Per aspera ad astra
Drodzy tegoroczni absolwenci - przez trudy (ciernie) do gwiazd, przez trudy do sukcesów. To jest to co Was wkrótce czeka. Jednak „Mickiewicz” zawsze słynął ze wspaniałych nauczycieli i wychowawców. Oni sprawiają, że od lat nie macie kłopotów z egzaminami, tym najbliższym i tymi na wyższe uczelnie.

Wspaniała tradycja i historia blisko 120-letniej Szkoły zawsze łączyła jej wychowanków. „Mickiewicz” miał w sobie coś specjalnego. Gdziekolwiek w świecie bym się nie znalazł, jak spotkam kogoś, kto też chodził do „Mickiewicza”, wszystko jedno w jakim roczniku, to mam przyjaciół, serca się otwierają i wiem, że mogę zawsze liczyć na pomocną dłoń...” (Jan Kobuszewski)

Zachowajcie pamięć o szkole. Stowarzyszenie Wychowanków czeka na to, że w przyszłości i Wy „przejmiecie od nas pałeczkę” troski o zachowanie w pamięci dobrych tradycji szkoły.

Pierwsze Wychowanki „Mickiewicza” rocznik 1965 Z prawdziwą radością witamy nasze pierwsze Mickiewiczanki. I choć tylko ostatni rok, rok maturalny spędziłyście w naszej Szkole, to jesteście pełnoprawnymi Wychowankami naszego Liceum. W murach tej szkoły spędzili też tylko rok koledzy, którzy przeszli z budynku na ul. Paryskiej 25. Ale oni od początku byli „Mickiewiczakami”, a Wy „Panienkami z Saskiej Kępy” czyli z Liceum im. Marii Curie-Skłodowskiej z Obrońców 31.

Z niepewnością organizowaliśmy Wasze spotkanie, nie spodziewając się, że tak licznie odpowiecie na nasz apel. Dzięki dużej pomocy Jurka Gawina nawiązaliśmy aż 20 kontaktów z koleżankami. Znacznie więcej niż z kolegami, których ”namierzyliśmy” tylko 12. Mam nadzieję, że to dzisiejsze spotkanie spowoduje, że będziemy mieli ściślejszy kontakt ze sobą. Pomocnym w tym może być przynależność do Stowarzyszenia Wychowanków, dzięki czemu będziecie mieli bieżące informacje co się dzieje w szkole i w Stowarzyszeniu.

Stowarzyszenie prowadzi szeroką działalność. Naszą wizytówką jest wydawany co roku „Komunikat”, w którym zamieszczamy materiały archiwalne oraz opisujemy aktualne wydarzenia z życia Stowarzyszenia i Szkoły. Organizujemy spotkania młodzieży z wybitnymi Wychowankami (Ryszard Bugajski, Jan Kobuszewski). Upamiętniamy historię szkoły, jej nauczycieli i wychowanków. Ostatnio odsłanialiśmy tablicę Jasia Wysockiego i Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Jutro odsłonimy uroczyście tablicę upamiętniającą naukę w latach 1945-1964 w budynku przy ul. Paryskiej 25. Naszą działalność staramy się dokumentować na stronie internetowej Liceum w zakładce „Stowarzyszenie Wychowanków”. Polecamy!

Nestorzy – Wychowankowie z 1955 r.
Z dużą satysfakcją witamy tak liczne grono absolwentów 1955 r. To z pewnością zasługa Janusza Olechowskiego – członka Zarządu Stowarzyszenia. Po tylu latach udało mu się dotrzeć do 25 kolegów. Może było o tyle łatwiej, że w większości są to „recydywiści”. Obecni byli 10 lat temu na spotkaniu w „50-lecie matury”. Spotkania 60-latków zaczęliśmy organizować dopiero kilka lat temu, a 50-lataków organizujemy od 1978 r. Cieszymy się ze spotkania, gratulujemy dobrej kondycji i liczymy na włączenie się do naszej działalności Stowarzyszeniowej. Rocznik ten jest reprezentowany jeszcze przez jednego członka Stowarzyszenia Józefa Baliszewskiego – członka Sądu Koleżeńskiego.

Zakończenie
Tegorocznym absolwentom gratulujemy pomyślnego zakończenia edukacji szkolnej, życząc bezstresowego przejścia przez kolejne „ciernie” edukacji. Natomiast 50-latkom i 60-latkom życzymy dużo wrażeń i udanego spotkania po latach. Obyśmy mogli jeszcze nieraz spotykać się przy różnych okazjach w „naszej starej budzie”.


<< do góry

Zdjęcia z uroczystości

<< do góry


Strona zaprojektowana do poprawnego działania w rozdzielczości 800x600
projekt i wykonanie: Przemek Ptasiński