Powrót do strony głównej....


Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Liceum Mickiewicza
na ul. Paryskiej 25


24 kwietnia 2015 r. o godz. 14.30 odbyła się wyjątkowa uroczystość - odsłonięcia tablicy pamiątkowej na ścianie budynku przy ul. Paryskiej 25. W latach 1945-1964 miało tam swą siedzibę nasze Liceum. Uroczystość odsłonięcia odbyła się w asyście pocztu sztandarowego Szkoły w tradycyjnych czapkach „Mickiewiczowskich”.

Tablicę planowaliśmy umieścić w październiku ub. roku, w 50-lecie zakończenia nauki w budynku, ale przez uciążliwe procedury administracyjne stało się to możliwe dopiero teraz. Nieocenioną pomoc w pokonywaniu barier związanych z tymi procedurami okazał kol. Janusz Hancke (1952), któremu wyrażono za to publicznie podziękowanie.

Uroczystość zaszczycili: zastępca burmistrza dzielnicy Praga Południe Jarosław Karcz, dyrektor obecnego Liceum Marzenna Zaworska, b. wieloletnia dyrektor Wiesława Brożek-Filipowska oraz przedstawiciele stowarzyszeń saskokępskich m.in. prezes Towarzystwa Przyjaciół Saskiej Kępy Krystyna Gott. Przybył też na nasze zaproszenie znany varsavianista redaktor Jerzy S. Majewski. Licznie przybyli, nawet zza oceanu, Wychowankowie z lat 1948-1964. Ze względu na stan zdrowia nie mogli przybyć prof. Tadeusz Zawadka - nauczyciel geografii i pw oraz pierwszy powojenny maturzysta Jan Dionizy Petschl (1945).

Ufundowaną przez Stowarzyszenie Wychowanków tablicę odsłonili najstarsi powojenni absolwenci: wiceprezes Tadeusz Roman (1948) i aktor Jan Kobuszewski (1951). Proboszcz Parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy z ul. Nobla ks. Zygmunt Wirkowski dokonał jej poświęcenia. Na prośbę prowadzącego uroczystość prezesa Andrzeja Niemierko (1959), głos zabrali burmistrz dzielnicy i dyrektor Liceum, a w imieniu Wychowanków - Jan Kobuszewski. Wystąpienie swoje aktor zakończył ówczesną prześmiewczą dykteryjką: „Ojciec porządny, matka porządna a syn chodzi do Mickiewicza”.

Po przedstawieniu przez prezesa historii powojennej edukacji w budynku przy ul. Paryskiej 25, gości zaproszono na poczęstunek zorganizowany przez dyrektor Jolantę Malesę. Kieruje ona mieszczącą się obecnie w budynku szkołą podstawową i gimnazjum im. Zawiszy Czarnego Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Warto dodać, że w ub. roku obie szkoły uzyskały najwyższe oceny w dzielnicy wśród szkół w swoich kategoriach. Czyżby dobry duch „Mickiewiczowski” pozostawił swoje ślady w murach Paryskiej 25?

Dodatkową atrakcją spotkania były liczne fotografie obrazujące naukę i sport w ciasnych klasach oraz na szkolnym boisku. Wszystkie fotografie i dokumenty (m.in. pierwsze świadectwo maturalne z 1945 r. oraz laurki dla prof. Wysockiego z 1957 r.) pochodziły z archiwum Stowarzyszenia.

Ze względu na szczupłość pomieszczenia oraz liczne grono uczestników, których z pewnością było ponad 60, nie wszyscy mogli dostać się do środka. Zauważono jednak, że była ich rotacyjna wymiana. Przez blisko godzinę wspominano z nostalgią odległe czasy, spierając się niejednokrotnie co do szczegółów. Obecny na uroczystości honorowy członek Stowarzyszenia Ryszard Pasternak przekazał statuetki z awersem i rewersem medalu wybitego w celu uczczenia początku nauczania w języku polskim w naszej Szkole, jako pierwszej w Warszawie w 1905 r. Cieszyliśmy się z obecności wielu „dostojnych roczników”, a w szczególności Janka Kobuszewskiego, który ostatnio coraz częściej spotyka się z Mickiewiczakami różnych generacji. Niezależnie od Stowarzyszenia także Szkoła zamieściła na swojej stronie obszerną relację z uroczystości bogato ilustrowaną zdjęciami autorstwa Matyldy Orłowskiej-Pachnik. Obecny był też jej ojciec, dawno niewidziany Janusz Orłowski (1951).

W latach 1945-1964 dyrektorami Liceum byli kolejno: Jan Wysocki, Michał Dadlez, Henryka Świerżewska i Adam Zieliński. A maturę w tym budynku zdawali m.in. ks. bp Kazimierz Romaniuk (1946), aktor Jan Kobuszewski (1951), reżyserzy: Jerzy Skolimowski (1953) i Ryszard Bugajski (1962), olimpijczyk Janusz Kurczab (1954), redaktor Andrzej Drawicz (1950), konstytucjonalista prof. Stanisław Gebethner (1952), lider Solidarności Walczącej Kornel Morawiecki (1958).

To prof. Świerżewska i prof. Wysocki byli tymi, którzy w 1945 r. reaktywowali Gimnazjum i Liceum najpierw w willi przy ul. Wąchockiej 6, a następnie w budynku przy ul. Paryskiej 25. W 1957 r. obchodzono tam uroczyście 50-lecie pracy pedagogicznej prof. Jana Wysockiego, a w 1959 r. reaktywowano Stowarzyszenie Wychowanków. Ten 19-letni epizod w trudnych czasach powojennych, wpisuje się w bogatą historię szkoły, której początki sięgają 1897 r. i dlatego wymagał odpowiedniego upamiętnienia. Wpisuje się także w historię Saskiej Kępy, z którą ta Szkoła jest związana od 1945 r.

Wyrażamy podziękowanie dyrekcji naszego Liceum przy ul. Saskiej 59 za pomoc w przygotowaniu uroczystości, a na ręce dyrektor szkół im. Zawiszy Czarnego przy ul. Paryskiej 25 za przygotowanie budynku na przyjęcie gości oraz poczęstunek. Podziękowania należą się koleżankom i kolegom ze Stowarzyszenia, ze szczególnym podkreśleniem zaangażowania Janusza Hancke, za wspieranie inicjatywy i wszelką pomoc organizacyjną.

Andrzej Niemierko


<< do góry

Zdjęcia z uroczystości

<< do góry


Strona zaprojektowana do poprawnego działania w rozdzielczości 800x600
projekt i wykonanie: Przemek Ptasiński