Powrót do strony głównej....


Spotkanie z Wychowankami - Powstańcami Warszawskimi

Z okazji przypadającej w tym roku 70-rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wraz z dyrekcją Liceum zorganizowaliśmy spotkanie młodzieży ze starszymi Mickiewiczakami - uczestnikami Powstania Warszawskiego. Dodatkowym impulsem do spotkania była szczególna rocznica: 70-lecia ich matury, którą zdawali w konspiracji w 1944 r. Dotarliśmy do następujących kolegów z tego rocznika: Jerzego Kłoczowskiego, Krystyna Plewko, Stanisława Bontemps i Mieczysława Chorążego. Na spotkanie przybyli dwaj pierwsi, pozostali ze względu na stan zdrowia, z żalem odwołali swój przyjazd. Na spotkanie zaprosiliśmy też naszego Wychowanka - Powstańca Tadeusza Romana (r.mat.1948) - od wielu kadencji wiceprezesa Stowarzyszenia.

Spotkanie otworzyła wicedyrektor Liceum Kamila Załuska prezentując na przezroczach - przygotowany przez młodzież - materiał związany z naszymi wybitnymi, ale już nie żyjącymi Wychowankami-Powstańcami: Stanisławem „Orszą” Broniewskim i Stanisławem „Stasinkiem” Sosabowskim. Potem przedstawiono sylwetki trzech obecnych i dwóch nieobecnych kolegów, a także zmarłego w styczniu br. Andrzeja Bontemps (r.mat.1939) - brata Stanisława.

Po występach artystycznych uczennic Liceum, które zaprezentowały w formie muzycznej poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, koledzy Powstańcy opowiedzieli o nauce i działalności w konspiracji oraz o swym udziale w Powstaniu. Koledzy Kłoczowski i Chorąży walczyli w pułku „Baszta”, Bontemps - w zgrupowaniu „Żniwiarz” i grupie „Kampinos”, Plewko - w kompanii szturmowej „Stefan”, Roman - w batalionie „Czata 49”. Wszyscy byli ranni (Kłoczowski stracił nawet rękę), a po upadku Powstania przeszli gehennę obozów niemieckich. Co warto podkreślić, po wojnie pokończyli studia wyższe i zrobili wspaniałe kariery naukowe, zostając w większości profesorami cenionych uczelni (KUL, SGGW, Akademii Medycznej).

Młodzież miała okazję do zadawania pytań. Pytano m.in. o ich osobiste decyzje dotyczące udziału w Powstaniu, o stosunek ludności cywilnej do powstańców, o stanowisko w sprawie kontynuacji walki po wojnie.

Na zakończenie z okazji 70-lecia matury Jerzy Kłoczowski i Krystyn Plewko otrzymali od wicedyrektor Liceum i prezesa Stowarzyszenia okolicznościowe dyplomy, a uczennice wręczyły trzem Szacownym Wychowankom bukiety kwiatów.

Uroczystość zakończyło spotkanie z dyrektor Marzenną Zaworską w jej gabinecie, gdzie snuto dalej opowieści powstańcze i okupacyjne. Wspomniano także o autobiografii nieobecnego Mieczysława Chorążego „Z Janówki w świat”, w której opisuje on nie tylko szczegóły swej działalności konspiracyjnej i udziału w Powstaniu, ale także naukę na tajnych kompletach prowadzonych przez naszą Szkołę.

Według danych Stowarzyszenia w Powstaniu Warszawskim zginęło 72 naszych Wychowanków. Cześć Ich pamięci!

Andrzej Niemierko



Strona zaprojektowana do poprawnego działania w rozdzielczości 800x600
projekt i wykonanie: Przemek Ptasiński