Powrót do strony głównej....


kol. Tadeusz Roman kończy 85 lat



W dniu 16 stycznia 2014 r. na zebraniu Zarządu uhonorowaliśmy wiceprezesa Stowarzyszenia kol. Tadeusza Romana (r. mat. 1948), który w styczniu kończy 85 lat. Funkcję wiceprezesa sprawuje nieprzerwanie od wyborów w 2000 r. Prezes wręczył Mu okolicznościowy dyplom i wygłosił laudację, w której przedstawił bogaty życiorys Jubilata. Wicedyrektor Kamila Załuska wręczyła wiązankę kwiatów od Mickiewiczaków.

Kol. Tadeusz Roman urodził się 26 stycznia 1929 r. Przed wojną uczęszczał do prywatnej szkoły powszechnej Janiny Anders-Puchaczewskiej na Nowym Świecie pod numerem 49. Podczas okupacji pobierał naukę na tajnych kompletach w Gimnazjum Ogólnokształcącym im. Ludwika Lorentza przy ul Brackiej 18 a potem za namową Leszka Połotnickiego - w „Mickiewiczu”. Leszek i jego dwaj bracia Wiesław (r. mat. 1940 - zginął w Powstaniu) i Bogdan (r. mat. 1944) też byli Mickiewiczakami. W 1943 r. wstępuje do konspiracyjnej organizacji harcerskiej Konfederacja Narodu. Z jej młodzieżowej grupy w czasie Powstania Warszawskiego powstał pluton „Mieczyków” Batalionu „Czata 49” w Zgrupowaniu „Radosław”. Podczas bombardowania Starego Miasta 28 sierpnia 1944 r. zginął prawie cały pluton „Mieczyków”. Tadeusz został zasypany, następnie szczęśliwie odkopany. Odniósł silną kontuzję. Po upadku Starówki przedostał się kanałami do Śródmieścia. Skierowano go do szpitala na Powiślu, a 8 września przez Czerwony Krzyż ewakuowano do szpitala w Milanówku. Po wojnie w 1948 r. otrzymał maturę w IV Państwowym Gimnazjum i Liceum im. Adama Mickiewicza.

Do Szkoły Filmowej w Łodzi dostał się w 1949 r. ale studia przerwało jego aresztowanie w 1952 r. Przez Sąd Wojskowy został skazany na 6 lat więzienia z art.86 KKWP „za usiłowanie obalenia siłą ustroju”. Dotyczyło to jego działalności w nieoficjalnej organizacji typu harcerskiego. Po odsiedzeniu połowy wyroku m.in. na Ratuszowej na Pradze i w Sieradzu, w wyniku amnestii, został zwolniony. Ukończył studia w Łodzi ale otrzymał „wilczy bilet do kinematografii”. W 1955 r. przyjęto go do TVP (która nadawała wówczas tylko 4 dni w tygodniu po 3 godz. dziennie a zasięg nadajnika sięgał nie dalej jak do Piaseczna). Pracował tam do 2003 r. Gdy przeszedł na emeryturę zaczął udzielać się społecznie. Od 1998 r. jest we władzach Stowarzyszenia Wychowanków. W Stowarzyszeniu Filmowców Polskich jest wiceprzewodniczącym Koła Seniorów, a TVP przewodniczącym Koła Kombatantów. W Związku Powstańców Warszawskich przewodniczy Środowisku Batalionu „Czata 49” oraz jest członkiem Sądu Koleżeńskiego.

Na portalu Muzeum Powstania Warszawskiego pod adresem: http://ahm.1944.pl/Tadeusz_Roman można wysłuchać i przeczytać wywiad, którego udzielił nasz Kolega w 2007 r. redaktorowi Muzeum.

Strona zaprojektowana do poprawnego działania w rozdzielczości 800x600
projekt i wykonanie: Przemek Ptasiński