Z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej uczniowie naszego Liceum (klasa IIb i IIIb) uczestniczą w projekcie edukacyjnym „Bitwa Warszawska – międzypokoleniowy most pamięci”, organizowanym w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych. Autorką i koordynatorką projektu jest p. Agnieszka Zalewska.

LOGO Bitwa Warszawska1autor: Bartosz Sławecki, klasa. IIw

W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się bitwa, która przesądziła o losach wojny polsko-bolszewickiej oraz zatrzymała pochód Armii Czerwonej na Europę Zachodnią. Okrzyknięto ją później jedną z 18. przełomowych bitew w historii świata.

Kilka ciekawostek wyszukanych przez uczniów:
„13 sierpnia pod Brześciem zginął dowódca pułku - mjr Wacław Drohojowski. Miał on przy sobie m.in. dwa rozkazy operacyjne dotyczące działań 3. Armii podczas planowanego kontruderzenia znad Wieprza. Bolszewicy znaleźli dokumenty, lecz uznali je jednak za fałszywkę i polski fortel zmierzający do odciągnięcia ich spod Warszawy. Takim sposobem bolszewicy mieli okazję poznać polskie plany i zyskać przewagę przed decydującym uderzeniem, której nie wykorzystali.”

„Kluczowa była mobilizacja całego narodu, rzesze ochotników i mobilizacja kobiet pozwoliły na
zwycięstwo. Początkowo zamierzano sformować armię ochotniczą, ale Piłsudski zdecydował o tworzeniu batalionów i tylko jednej dywizji ochotniczej. Na apel odpowiedziały również kobiety polskie, tworząc oddział Legii Kobiet, działający głównie w służbach pomocniczych.“

„Po polskiej stronie wojny polsko-bolszewickiej znaleźli się również Francuzi. Władze Francji wysłały do Polski oficerów w charakterze instruktorów, w tym dziewięciu generałów, dwudziestu dziewięciu pułkowników, sześćdziesięciu trzech majorów, niemal dwustu kapitanów i ponad czterystu poruczników. Jednym z nich był kapitan Charles de Gaulle – późniejszy twórca Komitetu Wolnej Francji i prezydent od 1959 roku. Do Polski przybył on w szeregach Błękitnej Armii gen. Hallera.”

„Łącznie w latach 1919–1921 rząd Królestwa Węgier przekazał Polsce blisko 100 milionów pocisków
karabinowych, ogromne ilości amunicji artyleryjskiej, sprzętu i materiałów wojennych.

„Sam Sandi to czarnoskóry żołnierz będący w szeregach Armii Wielkopolskiej z czasów powstania wielkopolskiego, walczył jednak również z bolszewikami! Wiemy o nim raczej niewiele - prawdopodobnie był asystentem lub adiutantem, zajmował się aprowizacją, był też kierowcą. Wzbudzał powszechną sympatię żołnierzy, Polacy napisali nawet na jego cześć piosenkę żołnierską, w której podkreślali biel jego zębów błyszczących nocą w uśmiechu - podobno nocami wręcz rwał się na nieprzyjaciela.”

„Wraz ze zdobyciem rosyjskich radiostacji, były nadawane fragmenty Pisma Świętego przez nadajnik w
Warszawie, który dzięki swojemu bliskiemu położeniu przy froncie, miał silniejszą moc nadawczą od
nadajnika w Mińsku, przez to udało się zagłuszyć rozkazy dowódctwa rosyjskiego.“

„Wg zeznań żołnierzy biorących udział w bitwie w czasie walk dnia 15 sierpnia 1920 roku ukazała się Matka Boża z połamanymi strzałami w ręku. Podobno to właśnie Jej objawienie zdecydowało o wygranej wojsk polskich i porażce Armii Czerwonej. Na podstawie tych zeznań bitwę określa się jako Cud nad Wisłą, a na pamiątkę tego zwycięstwa 15 sierpnia obchodzi się dzień Wojska Polskiego.”