W ubiegłym tygodniu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wydarzeniach 24 Festiwalu Nauki. Ze względu na stan pandemii znaczna część inicjatyw odbyła się zdalnie. Młodzież miała okazje wysłuchać wykładu dotyczącego profilaktyki chorób nowotworowych przygotowanego przez Warszawski Uniwersytet Medyczny, wziąć udział w wykładach online „Chemia 2D” oraz „ Czy wystarczy znać 1000 słówek? Ilościowe aspekty znajomości języka obcego”, a także uczestniczyć w wykładzie doktora Macieja Chotkowskiego na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Oto krótka relacja z wydarzeń.

25 września klasa IE (biol-chem-mat), z naszą wychowawczynią panią prof. Majcher oraz panią prof. Kowalczyk, wybrała się na Wydział Chemii Uniwersytet Warszawskiego, w celu wysłuchania wykładu dotyczącego promieniotwórczości. W trakcie zajęć mieliśmy okazję dowiedzieć się  jak mierzymy promieniotwórczość, jak jest ona wykorzystywana w medycynie i nie tylko, oraz czym w ogóle jest promieniotwórczość. W drugiej części wykładu profesor skupił się na zagadnieniu jakim jest energia jądrowa. W trakcie całych zajęć mogliśmy oglądać pokaz 2 eksperymentów. Jeden z nich polegał na sprawdzeniu jakie materiały mogą nas chronić przed promieniowaniem. Niestety ze względu na reżim sanitarny nie mogliśmy we wszystkim bezpośrednio uczestniczyć, jednak sama obserwacja  na żywo,  była bardzo interesująca. Jednym z głównych zagadnień poruszanych na wykładzie było to, w jaki sposób pozbywamy się odpadów promieniotwórczych. Profesor prowadzący zajęcia w ciekawy sposób wplatał ten temat co jakiś czas. Wykład był bardzo ciekawy i myślę, że wszyscy dużo z niego wynieśliśmy.

Julia Jachacz, kl. 1E