Zamek Królewski znajdujący się na warszawskiej starówce zachwyca swoją monumentalnością nie tylko Polaków, ale turystów z całego świata. Choć dzisiaj jest rekonstrukcją zniszczonego w czasie wojny obiektu, wciąż stanowi doskonałą dokumentację wydarzeń z czasów II wojny Światowej. W tym artykule dowiecie się
o wysiłkach powojennej społeczności na rzecz odbudowy symbolu suwerenności państwa polskiego.

 Rekonstrukcja Zamku Królewskiego Warszawie rozpoczęła się w 1971 r. i trwała aż 17 lat. Choć budynek oddano do użytku 30 sierpnia 1984 r., prace wykończeniowe trwały niemalże do końca lat 80. W tym celu został nawet powołany specjalny Obywatelski Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego. Wszystko po to by przypomnieć o destrukcyjnym wpływie wojny z rąk niemieckich oprawców, którzy doszczętnie zniszczyli Polskę. To również swoiste zwycięstwo i odrodzenie państwa polskiego. 

 W dzisiejszych czasach Zamek Królewski jest obowiązkowym punktem na mapie niemal każdego turysty, który decyduje się na odwiedziny pięknej stolicy. Zniszczona niegdyś w 80 %, dzisiaj zachęca wiele osób do wieczornych spacerów i rodzinnych spotkań. Choć piękny budynek przysłania pamięć o II wojnie Światowej, warto pomyśleć o ukrytym znaczeniu, które motywowało historyków do obudowy tego miejsca.

Oliwia Paradowska

 {gallery}2020_2021/zamek{/gallery}

Poniżej praca autorstwa Julii Jachacz z kl.1E