Biblioteka zaprasza na spotkanie online z panią Klaudią Natalią Jaissle, poetką, twórczynią rękodzieła artystycznego i absolwentą IV Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Spotkanie odbędzie się w środę, 18 listopada 2020 roku, o godz. 18.45 poprzez stronę Fundacji imienia Stanisława Pomian-Srzednickiego i na kanale youtube / Facebook, gdzie  pojawi się link do spotkania. Szczegóły spotkania na:  https://fb.me/e/9PsQOR9r5 i https://www.youtube.com/channel/UC7AXSpU0DP3P8PK_NsYd1sw/videos

Już w 1272 roku pacjentom szpitala Al-Mansur w Kairze czytano „Koran”, a w XVII wieku jezuici zalecali chorym lekturę tekstów religijnych oraz tych o charakterze kontemplacyjnym. Książki świeckie wprowadzono do leczenia w XIX wieku, pojawiły się one na początku w szkockich, angielskich i amerykańskich szpitalach. W okresie I i II wojny światowej biblioteczki zagościły w szpitalach polowych. Dla wielu rannych lektura powieści przygodowych okazała się idealną ucieczką od traumy wojennej, cierpiącego ciała i bolesnych wspomnień. W Polsce termin biblioterapii pojawił się w latach trzydziestych XX wieku.

Biblioterapia zakłada wykorzystanie książek i czasopism do korekcji emocjonalnych zaburzeń, kształtowania pozytywnych wzorców zachowań, budowania poczucia własnej wartości, integracji i wielu innych. Wśród podstawowych technik biblioterapeutycznych znajdziemy takie jak: słuchanie tekstów relaksacyjnych lub aktywizujących, czytanie odpowiednio dobranych lektur, pisanie listu do bohatera literackiego, odgrywanie scen z książki, wymyślanie alternatywnego zakończenia utworu i wiele innych. Biblioterapia może służyć każdemu, szczególnie jednak sprawdza się w pracy z osobami niepełnosprawnymi, po przebytej traumie czy dziećmi. Tę ostatnią nazywamy bajkoterapią.

Biblioteka poleca spektakl ,,Burza" w reżyseri Grzegorza Jarzyny. Opowieść na motywach "The Tempest" Williama Shakespeare'a  można zobaczyć 7 listopada 2020  na: https://trwarszawa.pl/spektakle/2020-burza/.

W spektaklu przedstawiona jest prosta historia: kobieta lub mężczyzna wysoko postawiona/y (lub nie), zostaje zmuszona/y do zrezygnowania ze swojej pozycji, władzy, z miasta i z kraju, w którym mieszkał/a. Wraz z synem/córką ucieka na wyspę. Spędza tam dwanaście lat. Przypadek (lub burza) sprawia, że na tę samą wyspę trafiają (lub nie) osoby z jej/jego dawnego otoczenia. Ci, którym zawdzięcza (lub nie) życie, i ci, którzy doprowadzili (bądź nie) do jej/jego upadku.

Zapraszamy :)

Biblioteka zaprasza na spotkanie z panem Filipem Springerem pod tytułem ,,Wokół historii znikania. Opowieści spoza głównych szlaków” w poniedziałek, 2 listopada o godzinie 20.00.

Spotkanie odbędzie się w ramach II Mazowieckiego Forum Turystyki Kulturowej pod linkiem: https://fb.me/e/1fZJmHFNF

Filip Springer jest pisarzem i fotografem. Autorem wielu cykli reporterskich oraz książek, m.in. „Miedzianka. Historia znikania”, „Wanna z kolumnadą”, „13 pięter”, „Miasto Archipelag”, „Źle urodzone”.
Jego książki tłumaczone są na wiele języków m.in.: angielski, niemiecki, rosyjski, czeski i węgierski, w przygotowaniu jest także tłumaczenie na chiński. Filip Springer współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, jest współtwórcą festiwalu literackiego MiedziankaFest.

4 października 2020 roku została wręczona prestiżowa Nagroda Literacka Nike. Zwycięzcą został Radek Rak za ,,Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli". „Nike” to coroczny plebiscyt, podczas którego już od ponad dwóch dekad nagradzani są polscy żyjący pisarze za twórczość z ubiegłego roku. Nagrodę przyznają Fundacja Agory wraz z Gazetą Wyborczą, a celem konkursu, którego pierwsza edycja odbyła się w 1997 r., jest promocja literatury współczesnej, w tym powieści.

Baśń jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną, i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez Radka Raka.

Śledzimy losy młodego Kóby Szeli, wzrusza nas miłość, jaką obdarzyła go Żydówka Chana, czujemy razy pańskiego bata, przeżywamy zauroczenie zmysłową Malwą, wędrujemy przez krainę baśni, żeby zamieszkać we dworze i poczuć zapach krwi rabacji 1846 roku.
Radek Rak napisał powieść o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce. Powieść pełną rozbuchanego erotyzmu, ironii i humoru, nakarmioną mrokiem ludzkich serc.