Wakacje to czas odpoczynku. ale też wielu zagrożeń i niebezpieczeństw, które czyhają na młodych ludzi. Dlatego przypominamy numery pod którymi można szukać pomocy:

800 060 800 - bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego,
116 111 - telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży,
800 100 100 - telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci,
800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka,
112 - jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej

 DSC3017Tradycji zadość stać się miało i tak też się stało! Młodzież z IV LO im. Adama Mickiewicza w Warszawie oraz Integrierte Gesamtschule Bonn Beul zwarła swoje szeregi, tworząc trzydziestoośmioosobowy zastęp młodych, gotowych zmierzyć się z demonami przeszłości, czyli tym, co onegdaj dzieliło nas oraz duchem przyszłości, czyli tym, co połączy nas w przyszłości.

I tak z początkiem maja, w rytmie tętna bijącego serca matur grupa naszej młodzieży udała się do jednego z najpiękniejszych nadreńskich miast – do Bonn. Tam czekała na młodych ludzi z Warszawy grupa młodzieży niemieckiej oraz ciekawy program, gwarantujący moc atrakcji. Wizyta w szkole i wspólne lekcje – to plan na dzień pierwszy. Dalsze etapy wymiany odbywały się już poza granicami szkoły – wycieczka do Linz, rejs statkiem po Renie, Phantasialand, Kolonia i… park linowy, będący jedną z głównych atrakcji dorocznej, trwającej od ponad 30 lat, wymiany obu szkół.

Schyłek maja przyniósł ze sobą nie tylko kres matur, ale też przyjazd niemieckiej grupy do Warszawy. Dobrą normą wymiany jest wspólny dzień w szkole, zatem i my zaprosiliśmy gości w progi naszej placówki oświatowej, w progi Mickiewicza. Drugi dzień wymiany oznaczał wczesną pobudkę. Już o godzinie 6. rano byliśmy w drodze do Sztutowa, gdzie mieścił się niemiecki obóz koncentracyjny, a obecnie znajduje się tam muzeum. Po jego zwiedzaniu udaliśmy się do Gdańska. Po noclegu i śniadaniu - wycieczka na Westerplatte - jeszcze jedna gorzka nuta z gamy trudów wspólnej historii. Wieczorem wróciliśmy do Warszawy, Zamek Królewski następnego dnia i Muzeum Historii Żydów Polskich dopełniły program wymiany.

6. czerwca, zgodnie z rozkładem jazdy o 7.55, odjechał pociąg do Bonn, a w nim grupa niemieckiej młodzieży. Pociąg odjechał, lecz pozostały wspomnienia, wzbogacające nas o nowe doświadczenia, o nowe przyjaźnie, o nadzieję do spełnienia, o lekcję z przeszłości dla przyszłości.

Zobacz zdjęcia

Gratulujemy serdecznie Aleksandrze Filipek laureatce konkursu

Archiwum Wspomnień JPII.

 


jp2 001

73407340 01W dniu 16 czerwca klasy pierwsze odwiedziły cmentarz w Palmirach, na którym są pochowani nasi Uczniowie. Tradycją jest, że uczniowie klas pierwszych odwiedzają groby poległych w czasie okupacji hitlerowskiej Uczniów naszego Liceum, składają kwiaty i zapalają znicze przy Pomniku ku czci Pomordowanych za naszą Stolicę i Ojczyznę ...

Po przybyciu na miejsce odbył się apel, podczas którego Adam Goławski z klasy I B przedstawił powód odwiedzenia cmentarza i muzeum w Palmirach.

Następnie delegacja uczniów złożyła wiązankę kwiatów oraz zapaliła znicze przy pomniku ku czci ofiar pomordowanych przez okupanta w pobliskim lesie.

Więcej informacji na temat wydarzeń ostatniej wojny uzyskaliśmy w muzeum na terenie cmentarza oraz na samym cmentarzu. Uwagę naszą zwróciły groby Macieja Rataja oraz Janusza Kusocińskiego, których obecność w tym miejscu pokazała, że okupant mordował głównie tych, którzy mogli stanowić wzór...

Dla wielu pierwszoklasistów to była pierwsza w życiu wycieczka do Palmir.

Zobacz zdjęcia

Uczniowie IV LO im. A.  Mickiewicza zdobyli I miejsce w rozgrywkach Szkolnej Ligi Siatkówki Szkół Średnich w sezonie 2014/2015.


 P6180615

P6180610

Nauczyciel WF Paweł Marciniak został Trenerem Roku SLS w Kategorii Otwartej w sezonie 2014/2015.

 P6180617 - Kopia

P6180608

 

Serdecznie gratulujemy!!!