bugajski

Z ogromnym żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Ryszarda Bugajskiego, naszego absolwenta, (rocz. mat. 1962) wybitnego polskiego reżysera, twórcy takich filmów jak :  „Przesłuchanie”, „Generał Nil”, „Układ zamknięty” oraz „Zaćma”.

Pan Ryszard Bugajski utrzymywał serdeczne kontakty ze szkołą i Stowarzyszeniem Wychowanków Gimnazjum i Liceum, czego potwierdzeniem było  spotkanie z młodzieżą w lutym 2014 roku.  Wtedy uczniowie rozmawiali  z artystą, który sam o sobie mówił:  „Nie interesuje mnie robienie filmów sielskich  i przyjemnych. Zawsze pakuję się tam, gdzie są kłopoty”.

Pozostanie w naszej pamięci jako artysta i człowiek  świadomie i konsekwentnie realizujący swoją drogę życiową i zawodową.

                                 Cześć jego pamięci.

W czwartek 6 czerwca klasy I B i I H wraz z prof. Kotwickim zorganizowały Dzień Mniejszości Narodowych i Etnicznych. W pawilonie C przygotowano stoiska poświęcone mniejszościom występującym w Polsce: mogliśmy podziwiać wspaniale przygotowane plakaty, materiały i quizy ukazujące przeszłość i teraźniejszość Żydów w Polsce, spróbować tradycyjnego jedzenia litewskiego i zapoznać się z ciekawostkami turystycznymi Litwy. Obejrzeliśmy prezentację dotyczącą znaczenia, historii i kultury łemkowskiej, potrawy, zwyczaje, stroje i książki związane z Romami, mieliśmy okazję spróbować pysznego kociołka cygańskiego a także sporo informacji o mniejszości ukraińskiej. Zainteresowani mogli skosztować pierogi białoruskie z mięsem i kwas chlebowy, na stoisku prezentującym mniejszość niemiecką mogliśmy spróbować szparagów w sosie i słodkości. Bardzo smakowały wszystkim tradycyjne pierogi karaimskie. Wszystkich atrakcji nie sposób wymienić ale zostały one wysoko ocenione przez uczniów naszej szkoły.

W ramach projektu „Mazowsze oczami młodych geografów” , organizowanego w zakresie Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych, odbyła się wycieczka naukowa „Geologiczne perły Mazowsza”.

Wycieczkę poprowadzili pracownicy Państwowego Instytutu Geologicznego – dr Piotr Szrek i mgr Olga Wilk (absolwentka naszego Liceum). Dr Piotr Szrek opowiedział uczestnikom wycieczki o życiu i zwyczajach dinozaurów, wytłumaczył procesy geologiczne, pomógł rozszyfrować i zrozumieć formacje skalne i tektoniczne. Trudno wszystkim było uwierzyć, że południowe krańce woj. mazowieckiego przemierzane były przed 200 milionami lat przez dinozaury…
Świadczą o tym ślady zauropodów i teropodów, które uczestnicy wycieczki mogli oglądać.

Poznawanie Mazowsza dotyczyło nie tylko jego geologicznych tajemnic. Uczestnicy mogli także zaobserwować interakcje między poszczególnymi elementami środowiska geograficznego, mogli poznać współczesne zagospodarowanie przestrzenne oraz zaznajomić się z historycznymi czynnikami wpływającymi na rozwój gospodarki lokalnej.

„23 maja 2019 roku pod opieką Pani profesor Agnieszki Zalewskiej i księdza Dariusza Rosłona wybraliśmy się na wycieczkę geologiczną. Dzięki Panu dr. Piotrowi Szrekowi i Pani mgr Oldze Wilk mieliśmy okazję zobaczyć między innymi nieczynny już Kamieniołom Zachełmie, ruiny huty żelaza w Samsonowie, Dąb Bartek, a co najbardziej interesujące ślady dinozaurów znalezione w rezerwacie Gagaty Sołtykowskie. Mimo niesprzyjającej pogody wycieczka była bardzo udana i cieszymy się, że mieliśmy okazję wziąć udział w projekcie”.

Patrycja, Karolina, Julia i Natalia z II H

 „Dr Piotr Szrek pokazał nam różne formy skalne i ślady po żywych organizmach sprzed milionów lat. Omówił z nami erę mezozoiczną i przybliżył temat jednego z największych wymierań w historii Ziemi. Dotarliśmy także do kolejnego punktu naszego planu jaką były ruiny huty w Samsonowie z okresu powstania styczniowego. Huta ta przeżywała najlepszy okres około 1835r., dzięki naszemu wspaniałemu rodakowi Stanisławowi Staszicowi. Następnie udaliśmy się do Zagnańska i zobaczyliśmy tam najstarsze drzewo w Polsce Dąb Bartek. Poznaliśmy jego historię oraz aktualny stan i dowiedzieliśmy się, że ma około 700 lat. Na sam koniec dojechaliśmy do miejsca, w którym odkryto ślady theropoda i terenów występowania gagatu. Atmosfera podczas projektu była bardzo dobra jak na niesprzyjające warunki atmosferyczne.

    Podsumowując cel wycieczki jakim było przybliżenie nam wydarzeń z czasów ery dinozaurów, został zrealizowany. Wycieczka została przeprowadzona w sposób ciekawy. Wynieśliśmy z niej bardzo dużo informacji, które przekonały nad do zagłębienia wiedzy na temat geologii”

Kasia, Ola i Maurycy z I C

 „Zwiedziliśmy kamieniołom Zachełmie, w którym odsłaniały się skały dewonu, gdzie znaleziono tropy wczesnych płazów. Potem, po zwiedzeniu huty Józef i dębu „Bartek” pojechaliśmy do rezerwatu Gagaty Sołtykowskie, gdzie oprócz pozbierania drobin tego ozdobnego rodzaju węgla, mogliśmy także zobaczyć, pod wiatą - osłonięte od czynników przyśpieszających erozję, tropy jurajskich dinozaurów.”

Maciek I B

4 czerwca w naszym liceum odbył się etap finałowy VII edycji konkursu Dreimal Deutsch, organizowany przez IV LO im. Adama Mickiewicza i Instytut Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pytania w etapie finałowym dotyczyły wiedzy o krajach niemieckojęzycznych z zakresu historii, geografii, wynalazków, architektury, tradycji oraz znanych osób. Pierwsze miejsce zajęło XVIII LO im. Jana Zamoyskiego w Warszawie. Pozostałe przedstawiają się następująco:

  1.  XLIX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Johanna Wolfganga Goethego
  1.  LXX LO im. Aleksandra Kamińskiego
  1.  XCIV LO im. gen. Stanisława Maczka w Warszawie
  1. . Zespół Szkół Spożywczo-Hotelarskich w Radomiu i Zespół Szkół Nr 26 z Warszawy

W Jury zasiadł prof.dr.hab. Robert Małecki z Instytutu Germanistyki oraz nauczyciele IV LO: Anita Walczak – Wiśniewska i Elżbieta Kowalczyk. Konkurs prowadził dr Michał Jamiołkowski. W organizacji wydarzenia pomagali uczniowie klasy IC. Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach.

Oliwier Łoniewski

Miło nam poiformować, że po raz kolejny drużyna chłopców reprezentująca LO Mickiewicza zdobyła 4- te miejsce na 330 reprezentacji szkół średnich w Mistrzostwach Warszawy w piłce nożnej. W dniu wczorajszym, tj. 10 czerwca nasi piłkarze zdobyli także Mistrzostwo Gminy Praga Południe. Opiekunem zespołu był prof Paweł Marciniak.