28 lutego w kościele pw. Najczystszego Serca Maryi na warszawskim Grochowie odbyła się uroczysta Msza święta upamiętniająca 185. rocznicę bitwy o Olszynkę Grochowską. Przybyli na nią przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, służby porządkowej Totus Tuus, rzemiosła, przedstawiciele Kręgu Pamięci Narodowej, Komitetu Katyńskiego, Stowarzyszenia Olszynka Grochowska, młodzież szkolna i mieszkańcy Grochowa. W uroczystości uczestniczył również poczet sztandarowy naszej szkoły. Msza św. zakończyła się modlitwą za poległych oraz złożeniem kwiatów pod pomnikiem bitwy o Olszynkę Grochowską.   (Zdjęcia)

CAM00865

Bitwa o Olszynkę Grochowską miała miejsce 25 lutego 1831 roku. Była najkrwawszą bitwą powstania listopadowego. Wzięły w niej udział armie: polska i rosyjska. Bitwę uznaje się za nierozstrzygniętą, ponieważ zmusiła obie strony do odwrotu. Uniemożliwiło to wojskom rosyjskim szturm Warszawy. Od kilku lat w Parku Skaryszewskim w Warszawie organizowana jest co roku pod koniec lutego, rekonstrukcja bitwy z udziałem grup pasjonatów z Polski i Europy. W tym roku inscenizacja odbyła się 27 lutego w 185 rocznicę bitwy o Olszynkę Grochowską. Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia (Prezentacja).