misjonarz22 lutego 2016 r. w ramach edukacji misyjnej odbyło się spotkanie klas I i II z misjonarzem pochodzącym z Togo, zaproszonym do naszego liceum przez panią katechetkę Magdalenę Otłowską-Witoś.

Ojciec Lazare Sowah należy do międzynarodowego Zgromadzenia Misjonarzy Kombonianów Serca Jezusowego, którzy poświęcają się służbie misyjnej wśród narodów i grup etnicznych jeszcze nie znających Dobrej Nowiny.

Uczniowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli filmy o pracy misyjnej w Afryce wśród najbiedniejszych jej mieszkańców. Dowiedzieli się o potrzebach placówek misyjnych oraz zobaczyli autentyczną radość, jaka panuje wśród afrykańskich chrześcijan.

misjonarz1

Ojciec Lazare Sowah to niezwykle utalentowany człowiek. Pracuje w Polsce od 6 lat i mówi nienaganną polszczyzną, a ponadto włada biegle dziesięcioma innymi językami. Przebywał na misjach w kilku krajach świata, m.in. w Chinach i na Filipinach.

Uczniowie zadali mu wiele pytań, m.in.: Jakie były początki jego powołania? Czym się różni Kościół w Afryce od Kościoła w Polsce? Co było najtrudniejsze w pracy misyjnej w Chinach i w naszym kraju? Okazało się, że przyjeżdżając do Polski Ojciec przeżył szok termiczny, ponieważ kiedy wyruszał ze swojego kraju było tam +400 C, a kiedy wysiadał na lotnisku w Warszawie termometry wskazywały -20 stopni. A więc i na takie niespodzianki misjonarz musi być przygotowany.

Spotkanie odbywało się w bardzo radosnej atmosferze. Ojciec Lazare Sowah okazał się wspaniałym rozmówcą, który zachęcał młodzież do otwartości na drugiego człowieka bez względu na jego kolor skóry, pochodzenie, narodowość czy poglądy. Dla wszystkich bowiem chrześcijanie powinni być świadkami miłości Chrystusa.