8. edycja ogólnopolskiej Nocy Bibliotek odbędzie się w sobotę 1 października 2022 r. pod hasłem „To się musi powieść” w ponad 1000 bibliotekach w całej Polsce. Codziennie dołączają kolejne miejsca – biblioteki publiczne, szkolne, wyższych uczelni, instytucji, organizacji, najstarsze książnice, ale też biblioteki społeczne, zakładane oddolnie przez lokalne społeczności. Noc Bibliotek to jedno z największych wydarzeń czytelniczych w Polsce – wielkie święto bibliotek i czytelników. W niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek jako otwartych, najbliższych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi. W bibliotekach tej niezwykłej nocy czekają na czytelników specjalne wydarzenia – niecodzienne spotkania z literaturą, jej gwiazdami i integracja z sąsiadami, w tym gośćmi z Ukrainy. Odbędą się m.in.: ogólnopolska gra twórcza „To się musi powieść”, spotkanie śpiewacze z Adamem Strugiem, wieczór opowieści z Małgorzatą Litwinowicz i Oleną Yeremenko, polsko-ukraiński flirt literacki z Juliuszem Słowackim, a także: rozgrzewki z opasłymi tomami, nocowania w bibliotece, ostre dyżury literackie, warsztaty detektywistyczne, wystawy zbiorów specjalnych i zwiedzanie magazynów, pokazy filmowe, silent disco i potańcówki, warsztaty międzypokoleniowe, maratony czytania, łasuchy literackie i wiele innych nietypowych wydarzeń z książkami w roli głównej.

1 października o godz. 21.00 uroczyście zainaugurujemy 8. Noc Bibliotek w odnowionych wnętrzach Biblioteki Narodowej w Warszawie w licznym gronie twórców. Wydarzenie będzie transmitowane.

Biblioteka Narodowa ma 275 lat i otwiera nowe czytelnie - Lustro Biblioteki

Instrukcja

 Cyprian Norwid. 200. rocznica urodzin wybitnego poety - Kurier Wileński
Cyprian Kamil Norwid urodził się we wsi Laskowo-Głuchy pod Radzyminem 24 września 1821 roku. Zmarł w Paryżu 22/23 maja 1883 roku. Należy do najwybitniejszych polskich prozaików i poetów, był również znakomitym dramaturgiem, grafikiem, malarzem, czy wreszcie myślicielem. W dorobku artysty znajduje się chociażby słynny utwór „Bema pamięci żałobnej rapsod” z roku 1851, czy „Coś ty Atenom zrobił Sokratesie”, który ukazał się w roku 1856.

Stanisław LemWe wrześniu 2021 r. przypada setna rocznica urodzin Stanisława Lema, jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction, którego twórczość zaliczana jest do kanonu światowej literatury. Sejm RP docenił znaczące miejsce jego pisarstwa w literaturze XX wieku i ustanowił rok 2021 rokiem Stanisława Lema.

Instytut Książki zaprasza na premierę filmu o Cyprianie Norwidzie, jednym z patronów 2021 roku. „Vade-mecum” to krótkometrażowy film w reżyserii Braci Quay – wybitnych twórców animacji filmowej. Premiera online w poniedziałek 12 kwietnia o godz. 19.00 na Facebooku i YouTube Instytutu Książki. Po pokazie zaprezentujemy dyskusję z udziałem filmoznawcy dr. Łukasza Jasiny i literaturoznawcy dr. hab. Karola Samsela.

W 2021 roku przypada 200. rocznica urodzin wybitnego polskiego artysty Cypriana Norwida. Instytut Książki we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Londynie postanowił ją uczcić filmem, zapraszając do jego realizacji wybitnych twórców animacji – braci Quay.

Stephen i Timothy  Quay to zdobywcy wielu nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych, m.in. Locarno International Film Festival, Melbourne International Film Festival, Krakow Film Festival, Brussels International Festival of Fantasy Film. Byli również nominowani do Złotej Palmy w Cannes za film „Ulica krokodyli” na podstawie prozy Brunona Schulza.

Bracia Quay są autorytetem, jeśli chodzi o znajomość polskiej kultury, poczynając od muzyki klasycznej, poprzez malarstwo, film i oczywiście literaturę. To oni m.in. wprowadzili na „brytyjskie salony” twórczość Brunona Schulza, tworząc na podstawie jego opowiadania majstersztyk animacji, „Ulicę krokodyli”, obecnie zaś pracują nad adaptacją „Sanatorium pod Klepsydrą” – mówi Marta de Zuniga, dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej w Londynie.

Produkcja skierowana jest do widza zagranicznego i będzie promowana w internecie i mediach społecznościowych, głównie w anglojęzycznym obszarze językowym.

Postanowiliśmy stawić czoła wyzwaniu i zrobić film dla tych, którzy prawdopodobnie nigdy o Norwidzie nie słyszeli. Mamy jednak nadzieję, że choć to krótki film, uda się nim rozpalić ciekawość w widzach i zainteresować ich spuścizną – także dziełami plastycznymi – którą ten wielki, niedoceniony za życia artysta po sobie pozostawił – wyjawiają twórcy filmu, Stephen i Timothy Quay.

Bardzo zależało nam, aby przedstawić twórczość Norwida z anglosaskiej, a nie tylko polskiej perspektywy, i nie mieliśmy wątpliwości, że najlepszymi twórcami do opowiedzenia tej historii będą Bracia Quay – mówi Dariusz Jaworski, dyrektor Instytutu Książki.

Cyprian Norwid to poeta funkcjonujący w powszechnej świadomości głównie jako autor kilku wierszy znanych ze szkolnych lektur, dlatego zdecydowaliśmy się zaprezentować ten film również polskiej publiczności, licząc na to, że pokaże on tę wybitną postać z innej, oryginalnej perspektywy.

Premiera online w poniedziałek 12 kwietnia o godz. 19.00 na Facebooku i YouTube Instytutu Książki.

Film będzie prezentowany z napisami w języku polskim.