W piątek 8 listopada odbyła się wystawa klasowych plakatów i wewnątrzszkolny konkurs wiedzy nt. "Święta Niepodległości" .
Zwycięzcami konkursu zostały klasy: 1P - I miejsce, 1A - II miejsce i 1B - III miejsce.
W poniedziałek 12 listopada odbył się uroczysty apel poświęcony "Świętu Niepodległości".

Dzięki ogólnopolskiej kampanii promującej czytelnictwo Czytaj PL. możesz za darmo przeczytać 12 bestsellerowych        e-booków i audiobooków. Zeskanuj kod QR przy pomocy smartfona i przez miesiąc (do 30 listopada) masz darmowy dostęp do książek.

Z radością przyjęliśmy informację że Oliver Zdanowicz, uczeń klasy 1P, został zaprzysiężony na członka Młodzieżowej Rady Dzielnicy Wawer powołanej przez Radę Dzielnicy Wawer. Oliver wziął udział w rekrutacji, podczas której musiał dokonać autoprezentacji oraz przekonać komisję rekrutacyjną do działań, które będzie podejmował jako Młodzieżowy Radny.
 Celem działania Młodzieżowej Rady Dzielnicy jest:
✔️ rozwój dialogu pomiędzy przedstawicielami Zarządu Rady Dzielnicy, a młodzieżą,
✔️ zrozumienie potrzeb i problemów młodzieży przez władze lokalne,
✔️ skuteczność działań prowadzonych przez władze dzielnicy na rzecz młodych ludzi,
✔️ zainteresowanie młodzieży sferą spraw społecznych na poziomie lokalnym,
✔️ rozwój świadomości obywatelskiej,
✔️ kształtowanie umiejętności podejmowania działań na rzecz swojej społeczności lokalnej,
✔️ zapoznanie młodych ludzi z zasadami działania samorządu lokalnego,
✔️ kształtowanie postaw dotyczących samorządności i współodpowiedzialności,
✔️ promocję dzielnicy Wawer na forum Miasta St. Warszawy
Młodzieżowa Rada Dzielnicy Wawer składa się z radnych: po jednym delegacie ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych położonych na terenie dzielnicy oraz do 10 mieszkańców Wawra.

Miło nam poinformować, że 26 października 2019 roku uczennica klasy III H Julia Świstek zajęła 3 miejsce                           w XI Mazowieckim Przeglądzie Artystycznych Inspiracji Twórczością Agnieszki Osieckiej ,,Taką nas ścieżką poprowadź...". Julia napisała wiersz pt. ,,Jesienny".

Gratulujemy!!!

Wiktor Tobiasz z klasy 3H wywalczył 19.10.2019 r. w kick-boxingu II miejsce w kategorii semi – contact do 80 kg w World Championship FMA!!!

Serdecznie gratulujemy sukcesu i tytułu Wicemistrza Świata!

W dniu 8 października 2019 r. klasa 3H wzięła udział wraz z profesor Agnieszką Anisimowicz w konferencji „Masters&Robots Youth Stage” zorganizowanej przez Digital University. W całkowicie wypełnionej sali kinowej uczniowie wysłuchali trzech wykładów, podczas których dr Francesca Grippa, współpracująca z MIT, mówiła, jakie cechy osobowości mają szczególny wpływ na osiąganie sukcesów akademickich, a inwestor z Doliny Krzemowej Supreet Singh Manchanda porwał uczestników entuzjazmem i udzielił ciekawych wskazówek dotyczących samorozwoju. Wisienką na torcie okazał się wykład dr. Joji Ichikawy z Korporacji Obayashi oraz Międzynarodowej Akademii Astronautyki, który opowiedział o pracach projektowych nad tzw. windą kosmicznej (ang. „space elevator”) – rzecz wysokich, wręcz kosmicznych, lotów! Pola Kruczyńska z kl. 3H podsumowuje:„Duża sala kinowa dodawała fajnego klimatu, a to że rozmówcy mówili po angielsku uczyło nas różnych akcentów”.

Zapraszamy młodzież szkół ponadgimnazjalnych dzielnicy Praga-Południe do udziału w konkursie na komiks.

Początki komiksu w Polsce związane są z rozwojem prasy po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. W lwowskim czasopiśmie satyryczno-politycznym  „Szczutek” ukazywał się wtedy komiks pt. „Ogniem i mieczem, czyli przygody szalonego Grzesia”, której bohaterem był żołnierz walczący o niepodległość Polski.
Chcielibyśmy, aby organizowany przez IV LO konkurs był próbą odpowiedzi na pytanie, jak dzisiaj, po 100 latach rozwoju tej formy plastyczno-literackiej, można ukazać przygody współczesnego Człowieka/Warszawiaka/Polaka, posługując się konwencją komiksową?
Deklaracja udziału Kom!ks                          Regulamin                                        Zgoda

Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymała Olga Tokarczuk –autorka takich książek jak „Prawiek i inne czasy”, „Bieguni”, „Księgi Jakubowe”,  „Prowadź swój pług przez kości umarłych” .

Wspaniała pisarka i wrażliwy człowiek!

Zapraszamy do lektury książek Olgi Tokarczuk laureatki literackiej Nagrody Nobla 2018.

W zbiorach bibliotecznych posiadamy:

4 października 2019 r. wybraliśmy się wraz z wychowawczynią profesor Agnieszką Anisimowicz do Centrum Nauki Kopernik, aby wziąć udział w Festiwalu Przemiany, którego tegoroczna edycja dotyczyła żywności w XXI w.

Naszą wizytę rozpoczęliśmy od przeglądu wystawy pt. „Objętość”, której celem było zwrócenie uwagi na to, w jak dużym stopniu ilość spożywanego przez nas jedzenia zależy od bodźców wzrokowych. Bardzo ciekawe, co nie zmienia jednak faktu, że największą  uwagę klasy przyciągnęło coś, co wyglądało jak mięso z kurczaka. Wyglądało, pachniało i smakowało zupełnie jak prawdziwe, było jednak stworzone z roślin, m.in. z fasoli. Zapewniono nas, że te smakowite „kurczaki” mają w sobie tyle samo białka, witamin i składników mineralnych  co prawdziwe mięso. Jednocześnie nie zawierają antybiotyków czy hormonów, a co najważniejsze, przy ich produkcji nie cierpią żadne zwierzęta. Podczas wystawy można było spróbować także różnego rodzaju soków czy odżywek oraz drukowanego w drukarce 3D humusu. Ostatnim etapem naszego pobytu w CNK było obejrzenie holenderskiego filmu pt. „Well Fed”, którego główni bohaterowie zgłębiają, czy żywność modyfikowana genetycznie jest dla ludzi dobra czy zła. Między innymi podróżują do Bangladeszu, gdzie bakłażany GMO przyczyniają się do zmniejszenia problemów z wyżywieniem ogromnej populacji tego kraju. 

Dzięki wycieczce nauczyliśmy się więcej o GMO i zyskaliśmy bardziej świadome podejście do naszego codziennego jedzenia. Czekamy na kolejne wyprawy☺!

Zofia Jarzyńska, kl. 1W

 

 W dniach 25-27 września 2019 r. wraz z innymi uczniami sześciu klas pierwszych po podstawówce uczestniczyłyśmy w wyjeździe integracyjnym do Rajgrodu. Na początku zostaliśmy rozdzieleni na cztery autokary, oczywiście nie mogło się obejść bez walk o najlepsze miejsca. Pięciogodzinna podróż minęła w okamgnieniu, gdyż niektórzy byli zajęci poznawaniem nowych osób, a inni postanowili zebrać energię na najbliższe dni i zasnęli.
 Już na miejscu, przed pójściem do pokoi, wszyscy zostali skierowani na obiad, z którego większość nie była zadowolona. Po posiłku odebraliśmy bagaże i poszliśmy nieco odpocząć. Zaraz po zakwaterowaniu każda klasa udała się na ostatnie próby programu artystycznego przed wieczornym bankietem. Wymyśliliśmy piosenkę, dopracowaliśmy taniec i okrzyk.
 Około godziny 20.00 wszyscy zebraliśmy się w sali, gdzie odbywała się gala.Każda klasa chciała pokazać się z jak najlepszej strony dzięki zaprezentowaniu totemu,tańca, okrzyku i nagranego wspólnie filmiku. Całe pomieszczenie ogromnej auli wypełniło się pozytywnymi emocjami. Wszystkie występy niosły za sobą fale śmiechu.Odbył się również poczęstunek. W końcu każdy lubi zjeść coś słodkiego.Na koniec dowiedzieliśmy się o punktach zbieranych przez każdą klasę oraz o sposobach zabierania totemów konkurencyjnym klasom. Później wywołały one niemałe konflikty.
 Wszystko skończyło się dosyć późno, więc po powrocie do pokoi zapadliśmy wgłęboki sen. Niestety, niektórym nie było dane spać zbyt długo, ponieważ chcieli pójść na poranny rozruch, dzięki czemu mogli zdobyć dla klasy kilka punktów.
 Kolejny dzień zaczęliśmy więc od porannej gimnastyki. Następnie zjedliśmy śniadanie i wyruszyliśmy na pierwsze zajęcia. Najważniejszym wydarzeniem był quiz „Mam talent”, podczas którego mieliśmy okazję poznać pasje i zainteresowania naszych kolegów i koleżanek, a także świetnie się bawić.
 Po dobrze przespanej nocy czekała nas olimpiada międzyklasowa, która składała się z wielu ciekawych konkurencji. Wydawało się, że zmieni ona sytuację punktową o 180 stopni. Okazało się jednak, że na prowadzeniu pozostała klasa wychowawcza profesor Izabelli Bnińskiej I M i to ta właśnie klasa została ostatecznym liderem wszystkich klas pierwszych.
  Przed obiadem dostaliśmy koszulki z logo naszego liceum i pozowaliśmy do pamiątkowych zdjęć. Na koniec przeszliśmy chrzest, który uczynił nas (jeszcze wprawdzie nieoficjalnie) mickiewiczakami. Po obiedzie, spakowani rozeszliśmy się do autokarów i ruszyliśmy w drogę powrotną do Warszawy.
 Pojechaliśmy na ten wyjazd jako uczniowie klas pierwszych, a wróciliśmy jako przyjaciele z klas pierwszych.
Julia Szotyńska kl. 1P
Aleksandra Polakowska kl. 1P