Z okazji obchodów Roku Janusza Korczaka 2012 klasa I B z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza przyjęła zaproszenie Biura Edukacji oraz Stowarzyszenia Entropia Słowa realizowanego w ramach Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej. 18 maja 2012 roku wzięliśmy udział w literackim happeningu dedykowanemu wybitnemu lekarzowi, pedagogowi, przyjacielowi dzieci i młodzieży. Idea projektu polegała na tym, aby w jednym czasie – w godz. 12-13 w rożnych miejscach Warszawy pojawili się uczniowie rożnych szkół i ożywili ulice pełne wspomnień i śladów pozostawionych przez pisarza.

My jako mieszkańcy i wielbiciele Saskiej Kępy postanowiliśmy przybliżyć życie i twórczość Janusza Korczaka najmłodszym mieszkańcom naszej dzielnicy. Dokładnie zorganizowaliśmy całą akcję i udaliśmy się do Ogródka Jordanowskiego przy ul. Nobla, do bawiących się tam dzieci i ich rodziców, aby zachęcić maluchy do wysłuchania czytanych przez nas bajek i narysowania portretu króla Maciusia I. Przynieśliśmy kolorowe balony zawierające cytaty z dzieł Korczaka i równie kolorowe cukierki.

Nasz projekt bardzo spodobały się młodym uczestnikom akcji, okazali się oni bardzo wymagającą i dociekliwą publicznością. Dzieci uważnie słuchały czytanych utworów i ochoczo zabrały się do rysowania, wzorując się na Łukaszu, który był przebrany za króla. Wspierały go koleżanki w przebraniach dam dworu. W tym czasie zadaniem rodziców i dziadków było odpowiedzenie na kilka pytań z ankiety dotyczących pisarza.

Nasza akcja bardzo się udała. Opiekunowie maluchów odnosili się do nas bardzo przyjaźnie, zachęcali milusińskich do uczestnictwa w zajęciach. Wielu z nich zainteresowało się twórczością Korczaka i zapewniło, iż będą czytać jego bajki swoim dzieciom.