Dnia 19 stycznia 2005 r. naszą szkołę zaszczycił swoją obecnością jeden z najbardziej znanych polskich reżyserów, Andrzej Wajda. Spotkanie odbyło się o godz. 10:00 na sali gimnastycznej, gdzie zgromadzili się uczniowie klas II i III oraz nauczyciele.

Spotkanie to wyróżniało się spośród innych tym, że było rozmową uczniów z reżyserem: uczniowie zadawali pytania dotyczące życia i twórczości artysty, na które on odpowiadał. Spotkanie trwało około 2 godzin i poszerzyło naszą wiedzę na temat m.in. jak wyglądała praca reżysera w okresie PRL-u. Tym, co najbardziej nas zainteresowało, była jego fascynacja kulturą japońską oraz fakt, że jest on założycielem Muzeum Sztuki Japońskiej w Krakowie. Andrzej Wajda dużo opowiadał o swoich studiach w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Na pytanie dlaczego w takim razie nie został malarzem, reżyser odpowiedział, że wówczas nie widział swojej przyszłości w tym zawodzie. Preferował kino. Pan Andrzej Wajda nie obawiał się odpowiedzi na trudne pytania, np. dotyczące tworzenia w okresie cenzury. Dowiedzieliśmy się także, iż jego ulubionym autorem jest Fiodor Dostojewski, którego wiele dzieł wystawił na scenie, np. "Biesy" czy "Zbrodnia i kara".

Nasz gość, choć nie jest absolwentem IV L.O. im. A. Mickiewicza, czuł się u nas swobodnie, co nas bardzo cieszy. Z wielką przyjemnością przyjęlibyśmy go ponownie.