wymiana niemW dniach od 26 kwietnia do 5 maja piętnastoosobowa grupa młodzieży z naszej szkoły przebywała w Bonn, na wyjeździe w ramach corocznej wymiany polsko-niemieckiej.   zobacz zdjęcia
W czerwcu będziemy gościć w Polsce młodzież niemiecką.

W dniach 26.04 - 05.05.2013r. 15 uczniów klas I i II naszego liceum uczestniczyło w mającej już 30-letnią tradycję wymianie ze szkołą w Bonn. Opiekę nad młodzieżą sprawowali prof. Michał Jamiołkowski wraz z prof. Zbigniewem Jaglińskim. Dla naszych licealistów był to wspaniale spędzony czas obfitujący w wiele nowych, interesujących znajomości, a także możliwość poznania kultury i obyczajów zachodnich sąsiadów. Uczniowie w praktyce wykorzystali i pogłębili swoje umiejętności lingwistyczne - zarówno w zakresie języka niemieckiego, jak i angielskiego. Po długiej podróży, dotarciu do malowniczego Bonn i aklimatyzacji w nowym  miejscu na Mickiewiczaków czekała moc wrażeń i atrakcji. Partnerzy wymiany zapewnili uczniom wiele dobrej zabawy i umożliwili wzbogacenie wiedzy. Młodzież mogła poznać realia nauki w niemieckiej szkole towarzysząc swoim kolegom podczas lekcji i specjalnego wykładu. Oprócz poznawania Bonn, gdzie grupa odwiedzila m.in. Muzeum Ludwiga van Beethovena oraz Muzeum Historii, uczniowie wybrali się także na zwiedzanie Akwizgranu i Kolonii. W Akwizgranie z ogromną uwagą przysłuchiwali się dziejom i podziwiali katedrę, gdzie pochowany został Karol Wielki, zaś w Kolonii ogromne wrażenie zrobiła na nich słynna Katedra Kolońska. Z jej szczytu, na który wiodło 509 schodów podziwiali panoramę miasta. Po rozrywkach intelektualnych przyszedł czas na odrobinę rekreacji - wizytę w parku linowym. Wysoko umiejscowione i skomplikowane trasy powodowały wzrost adrenaliny u większości uczestników wymiany, lecz przebycie ich było źródłem wielu radości i satysfakcji. Młodzież spędzała mnóstwo czasu na integracji z zachodnimi przyjaciółmi. Popołudniami i wieczorami uczestnicy spotykali się, by zacieśniać znajomości i wzajemnie się poznawać. Spotkania nad pięknym Renem, grill w parku, wypad na kręgle, a także wspólne kibicowanie podczas meczy piłkarskiej Ligi Mistrzów obfitowały w nawiązanie fantastycznych relacji pomiędzy uczestnikami wymiany. Po spędzeniu tak przyjemnej majówki uczniowie musieli pożegnać się z niemieckimi przyjaciółmi i powrócić do kraju. Wyjazd ten udał się im znakomicie, a teraz z niecierpliwością czekają na rewizytę jaką niemieccy uczniowie złożą im w czerwcu. Wielu uczniów jeszcze w Niemczech zapowiedziało, że przyszłoroczna wymiana nie może odbyć się bez nich, co z pewnością jest najlepszym dowodem na to, jak wspaniałe chwile przeżyli.  Aleksandra Olewińska (klasa I F)