„Pozwól rzece płynąć” Michała Cichego

Wydawnictwo Czarne

Wołowiec 2017

{gallery}2018_2019/rzeka{/gallery}

Najnowsza książka Michała Cichego to opowieść o warszawskiej Ochocie, czasami liryczna, czasami zabawna, pokazująca rzeczy codzienne, zwykłe, przeważnie niezauważalne. Bohater – narrator prezentuje tutaj swoje axis mundi, miejsca, ludzi, zdarzenia, które go dookreślają. Odkrywa też przeszłość odciskającą piętno na tym, wśród czego żyje i na ważnych dla niego osobach. „Pozwól rzece płynąć” to zajmująca lektura prowadząca do refleksji o człowieku, życiu, czasie.

Książka zakupiona w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Joseph Conrad, Catherine Anyango, David Zane Mairowitz, Magda Heydel, Jądro ciemności. Powieść graficzna.

 {gallery}2018_2019/jadroCiemnosci{/gallery}

Powieść graficzna (komiks) stworzona na podstawie Jądra ciemności Josepha Conrada przez szwedzką artystkę o kenijskich korzeniach Catherine Anyango, pisarza Davida Mairowitza i tłumaczkę Magdę Heydel jest rodzajem interpretacji utworu Józefa Teodora Konrada Korzeniowskiego. Adaptowany tekst opowiadania został uzupełniony o fragmenty Dziennika kongijskiego Josepha Conrada. Natomiast główny narrator utworu Marlow w powieści graficznej ma twarz samego pisarza.

Oczywiście w książce bardzo ważne są ilustracje. Czarno-białe rysunki świetnie podkreślają problematykę tekstu Conrada. Większość z nich jest rozmyta, zamglona, pozbawiona konturów, co ma związek m.in. z techniką impresjonistyczną stosowaną przez pisarza w utworze. To sprawia również, że przedstawiona rzeczywistość traci swoją kontrastowość, w ten sposób otwierają się dodatkowe możliwości interpretacyjne.

Jądro ciemności. Powieść graficzna jest ciekawym i wartym uwagi dopełnieniem spojrzenia na utwór Josepha Conrada.

Książka zakupiona w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

{gallery}2018_2019/biblio{/gallery}

Emily Giffin jest autorką poczytnych powieści o tematyce kobiecej. Jedna z nich została sfilmowana (Pożyczony narzeczony – pierwowzór literacki, Coś pożyczonego, jest dużo ciekawszy niż film). Wszystko, czego pragnęliśmy to jej najnowszy utwór przełożony przez Martynę Tomczak. Jak zwykle u tej autorki, powieść jest mocno osadzona w obyczajowości amerykańskiej i współczesnych problemach. Tym razem Giffin pokazuje nadużycia seksualne wobec kobiet. Nie ma tu drastycznych scen, ani zaskakujących zwrotów akcji. Opowiadana historia rozwija się w swoim tempie, jest przedstawiana z punktu widzenia bohaterów w niej uczestniczących, którzy eksponują inne jej elementy, własny do niej stosunek i ujawniają swoje motywacje. Wszystko to sprawia, że czytelnikowi trudno oderwać się od lektury książki.

Powieść Giffin pokazuje również samotność w małżeństwie, samotność po rozwodzie, problemy i odpowiedzialność związaną z wychowaniem dzieci, świat młodzieży z prywatnego liceum, jaki wpływ na ludzi wywiera kariera. Zaletą książki jest też język, jakim jest napisana.

Polecamy!

Książka zakupiona w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

„Kaprysik. Damskie historie” Mariusza Szczygła

 {gallery}2018_2019/bibliotekaPoleca{/gallery}

Wydana przez Agorę SA w 2017 książka zawiera 7 reportaży, których bohaterkami są różne fasynujące bardziej lub mniej znane kobiety. Mariusz Szczygieł z właściwym sobie wdziękiem i ciepłem opowiada historie codzienne i niezwykłe np. o konieczności zapisywania wszystkich wydarzeń, o korespondencji miedzy przyjaciółkami, o pasji wykonywania sobie artystycznych fotografii, o kobietach ze znalezionej kartki itd. Każdy reportaż wciąga czytelnika i angażuje w przedstawiane zdarzenia, pokazuje jakąś cechę kobiecości. Wszystko to sprawia, że „Kaprysik” jest lekturą przyjemną, frapującą i pokazującą różnorodność świata i kobiet. Do tego książka jest bardzo starannie wydana, zawiera m.in. zdjęcia bohaterek. Czytanie jej to przyjemność sama w sobie.

Książka zakupiona w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Do biblioteki szkolnej z budżetu państwa w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zostały zakupione nowości książkowe.

   {gallery}2018_2019/nowosciwbibliotece{/gallery}

 Serdecznie zapraszamy do korzystania ze zbiorów.